بیش از ۸۰ درصد گرد و غباری که به خوزستان و جنوب غرب کشور وارد می‌شود، از کشور عراق است که چشمه‌های آن در کشورهای سوریه و اردن قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، معاون اداره‌ کل منابع طبیعی خوزستان گفت: بیش از ۸۰ درصد گرد و غباری که به خوزستان و جنوب غرب کشور وارد می‌شود، از کشور عراق است که چشمه‌های آن در کشورهای سوریه و اردن قرار دارد و بیش‌ترین خسارات را تاکنون به بهداشت، کشاورزی، منابع زیستی و منابع آبی ما وارد کرده است.

عبدالرضا دانایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شن‌زارها و ماسه‌های روان در منطقه ام‌الدبس تا ۲۰ سال پیش کاملا فعال بودند. یک بار نیز روستای ام‌الدبس بر اثر شن‌های روان کاملا مدفون شد.

وی ادامه داد: پس از آن به درخواست اهالی و مسئولان منطقه، در سال ۷۷ عملیات مالچ‌پاشی در منطقه ام‌الدبس آغاز شد و روستا از تپه‌های ماسه‌ای و شن روانی که قبلا وارد منطقه می‌شد، نجات یافت و اکنون اهالی این روستا در کمال آرامش در منطقه ساکن هستند.

معاون اداره‌ کل منابع طبیعی خوزستان با اشاره به تثبیت ۱۵ هزار هکتار از شن‌زارهای ام‌الدبس اظهار کرد: از این رقم در سطح ۱۰ هزار هکتار عملیات مالچ‌پاشی و نهال‌کاری و در سطح ۵ هزار هکتار صرفا عملیات نهال‌کاری انجام شد. این نقطه از نظر مسافت زمانی، یک ساعت با مرز عراق فاصله دارد یعنی اگر ۷۰ کیلومتر به سمت غرب حرکت کنیم، اولین نقطه مرزی آغاز می‌شود. عقبه‌های ماسه و شن‌های منطقه ام‌الدبس دقیقا در استان ناصریه عراق قرار دارد و حرکت این ماسه‌ها به سمت استان خوزستان و کشور ایران است.

وی اظهار کرد:‌ اقداماتی برای مقابله با پدیده گرد و غبار انجام شده است و کانون‌های بحرانی درون استان خوزستان و کشور را تثبیت کرده‌ایم همچنان نیز این تلاش‌ها ادامه دارد.

معاون اداره‌ کل منابع طبیعی خوزستان در ادامه گفت: منشا ریزگردها و گرد و غباری که اکنون کشور ما را آزار می‌دهد و ۲۱ استان کشور را تحت تاثیر قرار داده است، در کشور همسایه ما یعنی کشور عراق است بنابر این خواهش می‌کنیم که برنامه‌ریزی شود تا کشورهای عراق، عربستان، ‌کویت و سوریه مانند ما عملیات‌های بیابان‌زدایی و تثبیت کانون‌های گرد و غبار را در عرصه‌های داخلی خود انجام دهند و ما بتوانیم از موج مهاجرت از استان خوزستان جلوگیری و منابع اقتصادی، کشاورزی و آبی خود را حفظ کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج