ظرفیت های گردشگری بوجود آمده نتیجه گسترش همکاری های دو جانبه بین ایران و جمهوری آذربایجان است .

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان ، ابوالفضل قارایوف  در دیدار با استاندار اصفهان با استقبال از پیشنهاد استاندار مبنی بر خواهرخواندگی اصفهان با یکی از شهرهای جمهوری آذربایجان گفت: این پیشنهاد از طریق سفارتخانه دو کشور پیگیری خواهد شد.

وی همچنین با استقبال از برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در جمهوری آذربایجان که از سوی استاندار پیشنهاد شد، گفت: در این زمینه آمادگی کامل داریم و امیدواریم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران زمینه برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در جمهوری آذربایجان فراهم شود.

وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از نقاط مشترک زیادی در زمینه های فرهنگی، تاریخی و دینی برخوردارند، افزود: ما خواهان افزایش همکاری و گسترش ارتباط با ایران هستیم.

وی افزود: روابط ایران و جمهوری آذربایجان طی سال های اخیر با سرعت گسترش یافته است و روسای جمهور دو کشور در چهار سال گذشته، هفت بار با یکدیگر ملاقات داشته اند.

قارایف با بیان اینکه جمهوری آذربایجان خواهان تعمیق و گسترش روابط با ایران در بالاترین سطح است، گفت: سابقه همکاری های تاریخی و فرهنگی دو کشور ، ظرفیت خوبی را برای تحقق این هدف فراهم کرده است.

وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه فرهنگ دو ملت جمهوری آذربایجان و ایران بر پایه صلح و دوستی شکل گرفته است، گفت: امید است با استمرار صلح و دوستی بین دو ملت، فرهنگ جمهوری آذربایجان و ایران پاس داشته شود.

قارایوف به میراث تاریخی و فرهنگی جمهوری آذربایجان نیز اشاره کرد و گفت: گردشگران ایرانی علاقه مند به دیدن این مکان ها هستند و این امکان برای آنها فراهم شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید در ارتباطات فرهنگی و گردشگری، گام های موثری برداشته شود، افزود: لازم است مسئولان دو کشور به تعمیق مناسبات و گسترش روابط فرهنگی و گردشگری کمک کنند.

وی همچنین خواهان افزایش همکاری های جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان در زمینه آموزش شد و گفت: روابط خوبی بین هنرمندان و دانشمندان دو کشور وجود دارد اما این روابط باید در زمینه همکاری های آموزشی بیش از پیش گسترش یابد.

استاندار اصفهان نیز گفت: نقطه های مشترک فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان به حدی است که گردشگران دو کشور با سفر به کشور یکدیگر، تصور می کنند در وطن خود هستند.

رسول زرگرپور  در این دیدار آمادگی اصفهان برای همکاری با جمهوری آذربایجان در زمینه های فرهنگی، اقتصادی، علمی و فناوری را اعلام کرد و خواهان گسترش همکاری بخش خصوصی اصفهان با جمهوری آذربایجان شد.

وی افزود: اتاق بازرگانی جمهوری آذربایجان و بخش خصوصی این کشور می تواند با اتاق بازرگانی اصفهان در زمینه های تجاری، صنعتی و کشاورزی همکاری کند.

استاندار اصفهان همچنین خواهان گسترش همکاری های گردشگری طرفین شد و افزود: مدیران تورهای گردشگری جمهوری آذربایجان می توانند در سفر به اصفهان با جاذبه های این استان آشنا شوند و با همکاران خود برای افزایش ارتباطات همکاری کنند.

وی آمادگی اصفهان برای برگزاری هفته فرهنگی این استان در جمهوری آذربایجان با اعزام هنرمندان مجرب اصفهانی بویژه در بخش صنایع دستی را اعلام کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج