عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران تأکید کرد: مزیت‌های مراکز شتاب‌دهنده در تربیت کارآُفرینان به حدی است که می‌تواند موتور توسعه کشور را بر روی آنها پایه‌گذاری کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، خسرو سلجوقی با بیان اینکه شتاب‌دهنده‌ها یکی از نهادهای پایه در مقوله توسعه اقتصادی و کارآفرینی کشور هستند، گفت: شتاب‌دهنده‌ها مراکزی هستند که از دل آنها کارآفرینان تربیت می‌شوند.

وی اظهار کرد: یکی از اشتباهات گذشته این بود که تصور می‌شد فرآیند کارآفرینی از دانشگاه بیرون می‌آید و حال متوجه شده‌ایم این‌که این میان یک سری نهادهای واسط نیاز است تا بتوان کارآفرین تربیت و به جامعه ارائه کرد.

سلجوقی پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها را از جمله این مراکز عنوان کرد و افزود: برای اولین بار سال 1367 بحث مراکز رشد مطرح شد که کشور آمادگی آن را نداشت و درنهایت سال 1377 کلنگ اولین مراکز رشد در کشور زده شد.

وی افزود: خوشبختانه در حال حاضر بیش از 180 مرکز رشد و 38 پارک علم و فناوری در کشور داریم.

سلجوقی تصریح کرد: شتاب‌دهنده‌ها نیز یکی از دیگر مراکز واسط برای تربیت کارآفرینان هستند که مزیت‌های بیشتری دارند و در حال حاضر دو سه سال است که در کشور ایجادشده‌اند.

وی افزود: مزیت کار شتاب‌دهنده‌ها به حدی است که می‌توان موتور توسعه کشور را بر روی آن‌ها پایه‌گذاری کرد.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه شتاب‌دهنده‌های کشور هنوز به بلوغ نرسیده‌اند، گفت: به نظر من شتاب‌دهنده‌ها در کشور دوران جنینی را طی کرده و هنوز متولد نشده‌اند و تا بلوغ آنها مسیر طولانی داریم ولی انتظار ما این است که این روند رشد و رسیدن به بلوغ به سرعت در کشور طی شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی شتاب‌دهنده "تیک" به‌عنوان اولین شتاب‌دهنده غرب کشور و نیز اولین شتاب‌دهنده خارج از پایتخت در استان کرمانشاه با ابراز خرسندی از این موضوع، گفت: در این زمینه کرمانشاه یک گام جلوتر است و ما باید به دنبال افزایش تعداد شتاب‌دهنده‌ها و در کنار آن ارتقاء کیفیت کار آنها باشیم.

سلجوقی با بیان اینکه ارتقاء فعالیت شتاب‌دهنده‌ها زمان‌بر است، اظهار کرد: در راستای رونق کار شتاب‌دهنده باید سه بخش به‌صورت هم‌زمان فعالیت داشته باشند.

وی افزود: گروه اول صاحبان ایده هستند که باید ایده‌های کاربردی ارائه دهند و داشتن این افراد در کشور مستلزم تلاش آموزش و پرورش ما برای پرورش افراد با تفکر انتقادی است.

سلجوقی تصریح کرد: چنانچه آموزش و پرورش ما افراد را با تفکر انتقادی پرورش دهد ما افرادی صاحب ایده و متفکر خواهیم داشت و این امر به مقوله کارآفرینی و ایده پردازی در کشور بسیار کمک خواهد کرد.

این مسئول افزود: از طرفی دولت و حکومت‌های محلی مانند استانداران، فرمانداران و بخشداران باید پای‌کار بیایند و تمامی بسترهای لازم برای فعالیت شتاب‌دهنده‌ها را فراهم کنند.

وی تصریح کرد: گروه سوم نیز سرمایه‌گذاران هستند که باید متوجه شوند که محل سرمایه‌گذاری تغییر کرده و باید در بسترهای جدید سرمایه‌گذاری کنند.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: بیشتر تفکر سرمایه‌گذاران کشور بر بازار مسکن متمرکز است که رکود چندساله این بازار موجب شده که سرمایه‌گذاران متوجه شوند این محل بستر خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

 وی افزود: سرمایه‌گذاران ما باید به سمت بازار فناوری هدایت شوند و باید بدانند که این بستر دریایی از ثروت است و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری به‌ویژه در حوزه نانو، زیست‌فناوری و ریز فناوری می‌تواند دنیایی از ثروت را برای آنها به ارمغان بیاورد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج