مردمی که در چند قدمی سدها و رودخانه کارون تشنه هستند؛ وزارت نیرو باید برای حل مشکلات آب مردم خوزستان تصمیم عاجل و مسوولانه بگیرد و دست از رفتارهای ناعادلانه خود بردارد.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، استان خوزستان از لحاظ اقتصادی با توجه به وفور منابع خدادادی و منابع غنی زیر زمینی مهمترین و استراتژیک ترین استان کشور به شمار می رود به گونه ای که در برخی پتانسیل های اقتصادی در سطح کشور و حتی خاور میانه رکورد دار است.

اما این روزها این استان رکورد دیگری را به نام خود ثبت کرده است، به نام "گرمای هوا"، آنهم یک رکورد جهانی! موضوعی که نه تنها نگرانی و نار احتی شهروندان را به همراه داشته است بلکه آژیر خطر جهانی گرم شدن غیرقابل تحمل ناشی از تخریب اقلیم را به صدا در آورده است.

در این میان یکی از مواردی که به عنوان "علت العلل" گرمای بی سابقه هوای خوزستان از آن یاد می شود، انتقال کارشناسی نشده آب از سرشاخه های کارون به فلات مرکزی کشوراست، به گونه ای که صدای وکلای ملت را نیز در آورده است.

وزارت نیرو دست از رفتارهای ناعادلانه خود بردارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این باره با انتقاد از بی‌توجهی و بی تفاوتی وزارت نیرو در حل مشکل کم آبی مردم خوزستان گفت: مردمی که در چند قدمی سدها و رودخانه کارون تشنه هستند؛ وزارت نیرو باید برای حل مشکلات آب مردم خوزستان تصمیم عاجل و مسؤولانه بگیرد و دست از رفتارهای ناعادلانه خود بردارد.

هدایت الله خادمی با اشاره به اینکه امسال خوزستان گرمای بی‌سابقه را تجربه کرده اما مردم از هوا ناراضی نیستند بلکه تشنگی امان از مردم بریده است؛ اظهار کرد:  وزارت نیرو متاسفانه به تشنگی و مشکلات مردمی که در چند متری سدها و رودخانه‌ها زندگی می‌کنند بی‌تفاوت است و به فریاد روزافزون تشنگی مردم اهمیتی نمی‌دهد.

خادمی افزود: مشکلات کمبود آب در استان خوزستان، مشکلاتی در زمینه برق نیز به وجود آورده و نبود آب کافی مردم را به ستوه آورده است.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برخی از بخش‌ها، روستاها و شهرهای استان خوزستان، یک یا دوماه است که مردم آب ندارند و آب‌های زیرسطحی این استان به اتمام رسیده است گفت: تامین آب مورد نیاز این مردم محروم با تانکر انجام می‌شود این در حالیست که اکثر این روستاها در چند قدمی سدها و رودخانه‌ها قرار دارند.

در  شرایط گرما و بی‌آبی، برداشت آب از کارون دور از عدالت است

از سویی دیگر نماینده شادگان نیز در گفتگویی اظهار کرد: وضعیت برداشت آب از سرشاخه‌های کارون در حال پیگیری است؛ اگر در خوزستان آبی باشد باید برای مراتع خوزستان و آب شرب این استان بماند، در این شرایط گرما و بی‌آبی خوزستان، برداشت آب از کارون دور از عدالت است.

ناصری‌نژاد بیان کرد: ‌گرمای امسال خوزستان را نیز می‌توانیم به تغییرات زیست محیطی ربط دهیم. کمبود پوشش گیاهی، خشک شدن تالاب‌ها، مراتع و کشت‌زارها در این گرما تاثیرگذار بوده‌اند.

نماینده شادگان با اشاره به برداشت‌هایی که از سرشاخه‌های کارون انجام می‌شود، اظهار کرد: وضعیت برداشت آب از سرشاخه‌های کارون در حال پیگیری است. اگر در خوزستان آبی باشد باید برای مراتع خوزستان و آب شرب این استان بماند، در این شرایط گرما و بی‌آبی خوزستان، برداشت آب از کارون دور از عدالت است.

خوزستان با چالش آب مواجه است

نماینده مقیم سازمان ملل در ایران نیز با بیان اینکه استان خوزستان با چالش آب مواجه است گفت: برای جلب کمک های مالی از سازمان ملل در زمینه حل چالش های آبی ایران تلاش خواهیم کرد.

 گری لوئیس با اشاره به همکاری سازمان ملل در برنامه احیاء دریاچه ارومیه اظهار کرد: به نمایندگی از سازمان ملل برای ایجاد یک وضعیت بهتر به ویژه برای خوزستان تلاش خواهیم کرد.

با توجه به اینکه هنوز در ابتدای فصل تابستان هستیم لیکن گرمای بی سابقه نه تنها توان و تحمل مردم را از بین برده بلکه منجر به ضرر رسانی به زیرساخت های برق نیز شده است، مساله ای که بیش از پیش بر ضرورت چاره اندیشی برای گرما و جلوگیری از انتقال آب تاکید می کند؛ نتیجه آن هم تاکنون چیزی جز مهاجرت ساکنان این استان به سمت استان های خوش آب و هوا نبوده است و واکنش دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام را در این باره به همراه داشته است.

 محسن رضایی، که در پی انتشار خبر گرم شدن بی سابقه هوای خوزستان، راهی اهواز و دیگر شهرهای این استان شده بود، در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: «باید هزینه‌های زندگی در خوزستان را کاهش داد. برخی پیشنهاد می کنند هزینه‌های آب و برق خوزستانی‌ها در تابستان و شرایط خاص به یک سوم کاهش یابد. برخی دیگر پیشنهاد پرداخت «فوق‌العاده زندگی» برای مردم استان‌هایی همچون خوزستان را دارند. در شورای اداری استان از استاندار و دیگر اعضای محترم خواستم که این راهکارها بررسی شود.»

به هر روی این استان که کانون بحران های بزرگ و متوالی زیست محیطی بوده است، قطعا نیازمند توجه بیش از پیش هیئت دولت و دیگر سازمان های وابسته برای چاره اندیشی و حل مشکلات می باشد، مشکلاتی که در صورت اهمال و بی برنامگی ممکن است نه تنها یک استان بلکه یک کشور را با تهدید جدی روبرو کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج