زاهدان - ایرنا - رئیس مرکز بهداشت و درمان خاش سیستان و بلوچستان گفت: این شهرستان به عنوان پایلوت اجرای برنامه بازنگری شده کودکان 'کودک سالم و مانا' در بین مجموعه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری موج دکتر منصور خاشی  اظهار داشت: انجام برنامه های مراقبتی و غربالگری‌ها منجر به شناسایی زود هنگام کودکان سالم از کودکان به ظاهر سالم شده و از عوارض جبران ناپذیر جلوگیری می‌ کند.
وی ادامه داد: پیرو ابلاغ اجرای بسته های خدمت جدید سلامت کودکان ازسوی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص آغاز اجرای بسته های خدمت بازنگری شده سلامت کودکان در راستای ارتقای سطح سلامت کودکان و اجرای مداخلات موثر برای کاهش مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، اجرایی شدن برنامه مذکور، کارگاه آموزشی بسته های خدمت بازنگری شده سلامت کودکان 'کودک سالم و مانا' در شهرستان خاش به صورت پایلوت انجام شد.
وی ادامه داد: در این برنامه مراقبت‌های جدید به سیستم مراقبتی اضافه شده که شامل ارزیابی کودک از نظر شنوایی، ژنتیک، بدرفتاری با کودک، و مشاوره با مادر درمورد عوامل محیطی موثر بر سلامت کودک، ویزیت مراقبت سلامت کودکان و غربالگری های کودک زیر پنج سال، اختلال رشد و سوء تغذیه، روند گام به گام احیای نوزاد، ارزیابی شیرخوار زیر2ماه از نظر علائم و نشانه های خطر، تشریح دستورالعمل جدید اجرایی برنامه سلامت کودکان در سامانه یکپارچه بهداشت و روند اجرای برنامه در خاش انجام می شود.
وی گفت: پرداختن به زیرساخت های بهداشتی و درمانی و تمرکز بر عوامل فیزیکی، محیطی و اجتماعی در سلامت افراد با مشارکت سازمان های بین بخشی می تواند در بالا بردن امید به زندگی در جامعه موثر باشد.
رئیس مرکز بهداشت و درمان خاش با اشاره به حفظ و ارتقای سلامت در همه گروههای سنی و جنسیتی به عنوان هدف اصلی خدمات سطح اول اظهار داشت: تلاش ما بر حاکمیت عدالت در سلامت است و در این مسیر سعی شده در دوردست ترین مناطق و روستاهای مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، پزشک، سلامت یار و مراقب سلامت به کار گرفته شود تا افراد ساکن در این مناطق از امکانات و خدمات بهداشتی درمانی بهره مند شوند.
خاشی بر اهمیت مراقبت ها به صورت فعال تاکید کرد و افزود: اجرای این مهم در روستاها و مناطق حاشیه شهرها توسط بهورز و مراقبان سلامت در حال انجام است و به تدریج در سایر شهرها نیز ادامه پیدا می کند.
وی ادامه داد: بهبود مراقبتها در جامعه هدف با اجرای بسته های خدمتی جدید طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت کاملا مشهود است.
وی از تلاش کارکنان حوزه بهداشت شهرستان خاش در زمینه بهبود مطلوب وضعیت ثبت در سامانه سیب و پیشرفتهای حاصل از آن تقدیر کرد و خواستار ادامه همین روند شد.
کارگاه 2 روزه آموزشی بسته خدمتی بازنگری شده سلامت کودکان با حضور کارشناسان بهداشتی حوزه اجرایی، خانواده و سلامت کودکان مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان در خاش برگزار شد.
خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج