فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن کشور گفت: تدوین و ابلاغ برنامه حفاظت اراضی در این مدت اراضی ملی در ۳۹۹ شهر کشور شناسایی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، سرهنگ علی عباس‌نژاد اظهار داشت: یگان حفاظت در راستای ماده 233 قانون پنجم توسعه و دستورالعمل تشکیل یگان حفاظت در سازمان‌های اجرایی که مورد تأیید و مصوب مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا هم است، در سطح کشور تشکیل و 2 سال از عمر یگان می‌گذرد و علاوه بر تدوین و ابلاغ برنامه حفاظت اراضی در این مدت اراضی ملی در 399 شهر کشور شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه با آغاز به کار این یگان اولویت نخست، بحث پیش‌گیری از موضوع زمین‌خواری، تعرض و تصرف و یا هرگونه چشم‌داشتی به اموال دولتی است، اظهار کرد: چنانچه مشاهده شود از خلاء انتظامی و پوشش حفاظتی ما سوء‌استفاده‌ای شده، مطمئناً برخورد قاطع و محکمی با افراد متخلف خواهیم داشت.

عباس‌نژاد با تاکید بر اینکه برخورد ما در قالب چارچوب قانون و رعایت حقوق شهروندی است، خاطرنشان کرد: در دستورالعمل ستاد کل تأکید شده یگان دارای ضابطه خاص قضایی است و البته امکان مسلح شدن را نیز دارد.

فرمانده یگان حفاظت ملی کشور گفت: علاوه بر وظیفه اصلی‌ ما که پیشگیری است، چنان‌چه جایی بحث تعارض و تصرفی بود همکاران در یگان با تشکیل پرونده قضایی، موضوع را به دستگاه قضایی ارجاع خواهند داد و پیگیر امور‌ از این طریق هستند.

عباس‌نژاد تصریح کرد: اراضی زیرپوشش سازمان ملی زمین و مسکن، اراضی درون و حومه شهرها هستند.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی گلستان نیز در این مراسم اظهار کرد: بیش از 22 هزار هکتار از اراضی استان تحت مدیریت اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان است.

حسین محبوبی اظهار کرد: در سنوات گذشته با توجه به خلاء ابزار، ساز و کار و امکاناتی که در اداره کل راه و شهرسازی وجود داشت ضرورت راه‌اندازی یگانی که ماهیت حفاظت و نگهداری را داشته باشد و بتواند از آن به عنوان ظرفیتی برای تعامل بیشتر با مجموعه قضایی، انتظامی و امنیتی در سراسر کشور استفاده شود، حس می‌شد.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی گلستان تصریح کرد: هدف ما از راه‌اندازی این یگان فراهم کردن شرایط نگهداری اموال و اراضی دولتی است که امید می‌رود این مهم به نحو احسن در استان انجام شود و عقب‌ماندگی‌های به وجود آمده جبران شود.

محبوبی خاطرنشان کرد: تاکنون 12 هکتار از اراضی ملی در استان توسط اداره کل و مساعدت مجموعه قضایی و انتظامی استان رفع تصرف شده که امید می‌رود با کمک و تعامل بیش از پیش با دیگر دستگاه‌های متولی ضمن پیشگیری از تعارض به اراضی دولتی حیطه کاری، روند رسیدگی به پرونده‌های تشکیل شده تسریع شود.

در این مراسم که با حضور فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن کشور، مدیر کل راه و شهرسازی گلستان ،  شماری از مسئولان انتظامی استان برگزار شد، حکم فرماندهی سرهنگ‌دوم عبدالکریم فرامرزی به وی ابلاغ شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج