فرمانده انتظامی استان گفت: براساس ارزیابی های صورت گرفته اصفهان به عنوان استان شاخص کشور رتبه اول را در زمینه مبارزه با مواد مخدر بین استان های همطراز خود به دست آورده است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان ، سردار عبدالرضا آقاخانی در همایش بزرگ مبارزه با مواد مخدر گفت: امروز بعد از دفاع مقدس بزرگترین جبهه ای که نیروی انتظامی به طور مستقیم در آن مبارزه می کند خاکریز مبارزه با مواد مخدر است.

وی بزرگترین افتخار نیروی انتظامی را شهادت جان برکفان این نیرو در امر مبارزه با پدیده شوم قاچاق مواد مخدر دانست و اظهار داشت: ناجا، سه هزار و 700 شهید و 11 هزار جانباز در امرمبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: طی دو سال گذشته پلیس استان هم در این زمینه 11 شهید تقدیم کرده است که نشان دهنده عزم جدی و قاطع برای مقابله با این بلای خانمانسوز است.

وی به کشف نزدیک به 40 تن مواد مخدر در سال 95 توسط کارکنان مجموعه فرماندهی انتظامی استان اشاره و بیان کرد: موضوع مبارزه با شبکه ها و سرپنجه های قاچاق و توزیع کنندگان خرد مواد مخدر در محلات به عنوان یک ماموریت ویژه در دستور کار پلیس استان قرار دارد.

وی با تقدیر و تشکر از تعامل و همکاری آموزش و پرورش، بهزیستی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و سایر دستگاه های استان برای مقابله جدی با این پدیده گفت: به حمدالله با ایجاد این همدلی و هماهنگی ها، اصفهان به عنوان استان شاخص کشور توانسته رتبه اول مبارزه با مواد مخدر را در سطح استان های همطراز خود به دست آورد.

سردار آقاخانی در ادامه به آمارهای جهانی در این زمینه پرداخت و گفت: براساس آمارهای سازمان ملل، ایران رتبه اول مبارزه با مواد مخدر در جهان را دارا است و بیش از 58 درصد هروئین جهان در کشور ما کشف می شود.

وی از قاچاق مواد مخدر به عنوان بزگترین تجارت غیر قانونی دنیا بعد از قاچاق اسلحه نام برد و اظهار داشت: آمارها حاکی از آن است که در آمد روزانه قاچاقچیان و کارتل های بزرگ مواد مخدر 20 میلیارد تومان است.

آقاخانی با بیان اینکه پاکستان و افغانستان به عنوان بزگترین تولید کنندگان مواد مخدر جهان در همسایگی جمهوری اسلامی ایران قرار دارند عنوان داشت: متاسفانه مواد مخدر صنعتی از غرب و مواد مخدر سنتی از شرق بلای جوانان ما شده و در راه مبارزه با این هجمه بزرگ استکبار نیازمند تلاش همه جانبه از سوی آحادمردم، گروه ها و دستگاه ها هستیم.

وی به خانواده ها در زمینه نوع برخورد با فرزندانشان هشدار داد و بیان داشت: براساس آمارهای به دست آمده 57 درصد معتادان ، لجبازی با خانواده را علت گرایش به سمت اعتیاد عنوان کردند.

این مقام مسئول ادامه با اشاره به اینکه 61 درصد معتادان عنوان داشتند که از عواقب مصرف موادافیونی اطلاعی نداشتند بیان کرد: 98 درصد معتادان هرگز قابل درمان نیستند ؛ همچنین 50 درصد مجرمان زندان استان، جرایم مرتبط با مواد مخدر دارند و انگیزه بیشتر سارقان تامین مواد مصرفی خود است.

فرمانده انتظامی استان، 61 درصد کودک آزاری و همسر آزاری ها ، 80 درصد خودکشی ها، خشونت، فساد ، فحشاء ، قتل ، سرقت، نزاع و درگیری را ناشی از اعتیاد عنوان کرد و گفت: این درحالی است که تمام این اتفاق ها در کسانی که از سنین پائین ورزشکار بودند کمتر رخ داده است.

سردار آقاخانی با اشاره به امحا 20 تن مواد مخدر کشف شده توسط پنج استان اصفهان، یزد، چهار محال و بختیاری، لرستان و مرکزی گفت: البته 50 درصد این کشفیات مربوط به استان اصفهان است.

فرمانده انتظامی استان از سه رویکرد این فرماندهی در زمینه مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: در سال 96 سه موضوع مقابله با سرشبکه ها و سر پنجه های قاچاق و توزیع مواد مخدر ، جمع آوری معتادان متجاهر و مقابله با توزیع کننده خرد مواد مخدر با جدیت دنبال می شود تا انشاء الله زمینه آرامش بیشتر برای مردم استان فراهم شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج