نشست صمیمی جمعی از روحانیون تشیع و تسنن کشور عراق با روحانیون اهل سنت استان گلستان در جامعه المصطفی گرگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روابط عمومی مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور، روحانیون تشیع و تسنن کشور عراق با جمعی از روحانیون اهل سنت استان گلستان دیدار و گفت و گو کردند.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در این نشست گفت: استان گلستان همانند کل ایران اسلامی در وحدت، همدلی و انسجام کامل، زبانزد و قابل ستایش است و در سایه این وحدت است که برادران اهل تسنن مانند برادران تشیع از مدارس علوم دینی و مساجد زیادی برخوردار هستند.

حجت الاسلام علی خیرخواه با بیان اینکه گلستان به دلیل تنوع قومی و مذهبی از وحدت بسیار خوبی برخوردار است، افزود: یکی از برکات استان گلستان که محور وحدت و همدلی است حضور آیت الله نورمفیدی به عنوان نماینده ولی فقیه در این استان است.

وی اظهار کرد: روحانیون اهل سنت استان گلستان از نظر سطح و ارتقای علمی در کشور ممتاز و زبانزد هستند و وجود بیش ازیک هزار ۵۰۰ مسجد اهل سنت، ۱۰۴ مدرسه علوم دینی و بالای ۶هزار روحانی، طلبه و مدرس قرآن کریم از برکات و ثمرات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور افزود: در سایه وحدت، در نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمات خوبی به حوزه های علمیه اهل سنت ارائه داده می شود و از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون هم روحانیون و علمای اهل سنت همکاری و انسجام خوبی با نظام داشته اند.

حجت الاسلام خیرخواه با بیان اینکه، تمام شهرها و روستاهای اهل سنت استان گلستان دارای ائمه جمعه و جماعت هستند، گفت: طبق دستور رهبر معظم انقلاب  در شمال کشور برای ارائه خدمات برای روحانیون و طلاب، دفتر امور اهل سنت دایر شده است.

وی با اشاره به تحصیل طلاب اهل سنت استان گلستان در جامعه المصطفی گرگان اظهار کرد: از خدمات ویژه در این چند سال اخیر تخصصی شدن و اعطای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به روحانیون اهل سنت استان گلستان بوده است که در این راستا حضور علمی علمای اهل سنت در همایش های مختلف را شاهد هستیم.

معاونت آموزشی جامعه المصطفی گرگان هم در این جلسه گفت: جامعه المصطفی با توجه به ماموریت بین المللی خود در هدف تربیت عالمان دینی و تقریبی تاثیر گذار بوده و مبنی و منبع آموزش در این دانشگاه علوم دینی، معارف ناب قرآن و سنت نبوی است.

حجت الاسلام قنبری با اشاره به اینکه جامعه المصطفی گرگان یکی از نمایندگی های هشت گانه جامعه المصطفی در ایران اسلامی است، افزود: رسالت این مکان تربیتی و آموزشی این است که در سایه منابع قرآنی و نبوی عالمان دینی متخصص و گران سنگ تقدیم جامعه داخلی و بین المللی بدهد.

وی با بیان اینکه این مجتمع یک مجتمع خاص و کم نظیر است که تفکر فرا مذهبی و فراملی دارد، گفت: فراگیران این مرکز از همه جهان اسلام و از مذاهب حنفی، شافعی، مالکی و شیعی بوده و از ۲۰ کشور و از قاره های مختلف مشغول تدریس هستند.

معاونت آموزشی جامعه المصطفی گرگان با اشاره به اینکه این مرکز زیر نظر وزارت علوم می باشد، افزود: جامعه المصطفی تلفیقی از دانشگاه و سنت حوزوی است و تعداد ۴۲۰ طلبه در آن مشغول تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

حجت الاسلام قنبری در خصوص اساتید این مجتمع هم گفت: این مجتمع یک مجتمع تقریبی است که اساتید آن از مذاهب مختلف بوده و در رشته های فقه اصول، علوم قرآن و حدیث، حقوق فلسفه و عرفان و ادبیات فارسی در مقاطع مختلف تحصیلی در علوم انسانی و دینی تدریس و فعالیت میکنند.

وی با تاکید براینکه، در آینده بنا داریم مقدمات تحصیل بیش از سه هزار طلبه را فراهم کنیم، افزود: با توجه به فضای فیزیکی این مجتمع در کمال آرامش آمادگی پذیرایی از طلاب مذاهب گوناگون هستیم تا طبق مذهب خودشان در این مکان به تحصیل علوم دینی بپردازند.

وی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم برگزاری اینطور نشست ها منشاء خیر و برکت و ایجاد روابط حسنه و تخصصی بین دو کشور باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج