معاون امور پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور، ایران را جزو 10 کشور بلاخیز دنیا دانست و بر توجه به آمادگی و آموزش مسئولین، زیرساخت‌ها و آمادگی مردم در بحران‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر بهنام سعیدی امروز چهارشنبه در کارگاه آموزشی و تمرینی اعضای شورای هماهنگی بحران استان کرمانشاه که در محل مجتمع فرهنگی بعثت برگزار شد، گفت: این کارگاه به طور همزمان در 31 استان کشور برنامه ریزی شده است.

وی نگاهی به وضعیت حادثه خیزی کشور داشت و افزود: ایران یکی کشورهای پرحادثه خیز در حوزه بلایای طبیعی است.

سعیدی خاطر نشان کرد: اگر در دنیا 10 کشور بلا خیز داشته باشیم ایران یکی از آن 10 کشور محسوب می شود.

معاون امور پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور یاداور شد: بیش از 90 درصد از پهنه سرزمین ما با خطر زلزله روبروست و روزانه زلزله های خفیفی در جای جای ایران رخ می دهد.

وی به زلزله مهیب بم اشاره کرد و بیان داشت: بدنبال زلزله بم بیش از 28 هزار نفر جان خود را از دست دادند، 19 هزار نفر مجروح، 51 هزار واحد تخریب، 9 هزار زن بی سرپرست، 6 هزا پدر و مادر جان خود را از دست دادند و 8 هزار نفر معلول شدند.

این مسئول تصریح کرد: در آن زمان خسارات فراوانی وارد شد که شاید هنوز جبران نشده است و همواره پس از آن شاهد خسارت بحران ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه امروزه دنیا مسیر خود را در مقابله با بحران تغییر داده است، بیان داشت: توجه به 3 مرحله قبل از بحران، بعد از بحران و حین بحران مراحلی هستند که باید مورد توجه جدی قرار بگیرند.

سعیدی ادامه داد: حرکتی که امروزجوامع بین المللی حرکت به سمت جانعه ای است که بتواند به بحث قبل از بحران اهتمام ویزه داشته باشد و امکانات و علم و فناوری را قبل از بحران به کار می گیرند.

وی افزود: برخی حوادث مانند سیل قابل پیش بینی است اما حادثه مثل زلزله در هیچ کجای دنیا هنوز پیش بینی نشده است.

سعیدی اذعان داشت: با علم مدیریت در مرحله اول پیش بینی و اگر این امر محقق نشد پس از آن پیشگیری باید دنبال شود.

وی برپایی چنین کارگاههای آموزشی را برای به حداقل رساندن آثار مخرب حوادث لازم دانست و گفت: سه عامل سبب می شود که آثار سوء حوادث به حداقل برسد و آموزش مسئولین و آمادگی آنها اولین مورد از آن است.

این مسئول دومین عامل را توجه زیرساخت ها بیان کرد و افزود: زیرساخت مقاوم و مناسب و رعایت کلیه فاکتورها در ساخت و سازها می تواند مهم ترین عامل در مقابله با حوادث باشد.

سعیدی گفت: آمادگی مردم و هوشیاری آنها نیز مهم است و اگر این موارد رعایت شود آنوقت است که می بینیم حوادث طبیعی قابل کنترل است.

وی شناسایی نقاط حادثه خیز را یکی از مهم ترین وظایف مدیریت بحران اعلام کرد و یادآور شد: یک مدیر بحران باید دلسوز، چابک و قاطع باشد تا بتواند در کوتاهترین مدت بهترین تصمیم را برای مدیریت بحران اتخاذ کند.

این مسئول همچنین ابراز داشت: در بحران‌ها نگاه به سنن و آداب و رسوم مردم بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید حادثه باعث شود به آیین و رسوم مردم کم توجهی شود.

وی در پایان گفت: برای اولین بار در استان یزد توانستیم بیش از 250 هزار نفر از مردم را برای پیشگیری از حوادث و بلایا آموزش دهیم و امیدواریم استان کرمانشاه دومین استانی باشد که آموزش مردم را در دستور کار خود قرار می دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج