- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان از پرداخت کامل دیه ۲۱۰ میلیون تومانی جان باختگان حادثه معدن زمستان یورت و پایان آواربرداری این معدن تا دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، گروه استان ها- زهرا بهرامی: دو ماه از حادثه انفجار حادثه معدن آزادشهر می گذرد. حادثه ای که ۴۳ کشته برجای گذاشت. دولت آن زمان وعده کرده بود که دیه جانباختگان را پرداخت کند.

با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان در خصوص آخرین وضعیت کارگران، خانواده جان باختگان این حادثه و مراحل آواربرداری از معدن زمستان یورت به گفتگو نشستیم و سعید مازندرانی با انتقاد از ارائه نظرات کارشناسی نشده در خصوص این حادثه از پرداخت دیه ۲۱۰ میلیون تومانی ۱۰ جان باخته معدن خبر داد.

وی با اشاره به اینکه از زمان وقوع حادثه تاکنون مسئولان کشوری و تیم های مختلفی از محل حادثه بازدید کرده اند، گفت: با انجام مراحل انحصار وراثت، از هفته گذشته پرداخت دیه ۲۱۰ میلیون تومانی جانباختگان حادثه آغاز شده است.

سعید مازندرانی با یادآوری اینکه این دیه مربوط به بیمه مسئولیت مدنی معدن زمستان یورت بوده، افزود: هفته گذشته با حضور مدیرعامل بیمه مربوطه دیه پنج معدنچی به خانواده آن ها پرداخت شد.

وی با بیان اینکه در مرحله دوم از دوشنبه ۱۲ تیر دیه پنج جان باخته دیگر این حادثه پرداخت شد، ادامه داد: پس از این حادثه ستاد پیگیری مطالبات معوق کارگران معدن در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آزاد شهر تشکیل شد.

وصول ۱۳۰۰ شکایت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان از وصول حدود یک هزار و ۳۰۰ درخواست شکایت از معدن زمستان یورت خبر داد و اضافه کرد: در مجموع حدود ۳۵۰ کارگر در این معدن کار می کرده اند که ۴۳ نفر آن ها در حادثه انفجار جان باختند.

وی با یادآوری اینکه شکایت های ارائه شده بیشتر مربوط به حقوق معوق، واریز نشدن بیمه، خلع بیمه ای و مشاغل سخت و زیان آور است، تصریح کرد: در ماه گذشته دو نشست مشترک بین نماینده کارگران و مدیران معدن برگزار شد که تا حدود زیادی مشکلات حل شد.

از مجموع شکایت های ارائه شده حدود ۳۰۰ پرونده مربوط به حقوق معوق بوده که تاکنون ۹۹ درصد معوقات پرداخت شده استمازندرانی خاطرنشان کرد: تاکنون برای ۵۰ داد خواست وقت رسیدگی تعیین شده و ۲۰ دادخواست نیز رسیدگی شده و آماده صدور رای است.

وی با بیان اینکه بیمه بیکاری ۲۵۰ کار معدن زمستان یورت برقرار شده است، اظهار کرد: از مجموع ۳۵۰ کارگر این معدن ۴۳ نفر جان باختند، ۲۵۰ نفر بیمه بیکاری دریافت می کنند و ۴۶ نفر هم برای پاکسازی و آوار برداری، مجدد در معدن مشغول کار شده اند.

به گفته وی ۱۴ کارگر این معدن به دلیل استفاده از بیمه بیکاری در سال های گذشته و یا کمتر از ۶ ماه فعالیت در کارگاه، امکان استفاده از بیمه بیکاری را نداشتند که این تعداد هم در لیست ۴۶ کارگری که مجدد مشغول کار شده اند، قرار دارند.

۹۹ درصد معوقات پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان همچنین گفت: از مجموع شکایت های ارائه شده حدود ۳۰۰ پرونده مربوط به حقوق معوق بوده که تاکنون ۹۹ درصد معوقات از سوی پیمانکار پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه بیشتر شکایت ها مربوط به خلع های بیمه است، افزود: یک کارگر در سال های گذشته با چندین پیمانکار کار کرده و باید برای هر پیمانکار شکایت جداگانه ای ارائه می کرد و همین امر باعث شد تعداد شکایت ها افزایش یابد.

وی ادامه داد: با برگزاری نشست بین کارگران و کارفرمای اصلی بخش قابل توجهی از مشکلات توافقی حل شده و کارفرمای اصلی (شرکت البرز شرقی) پذیرفته است اگر شکایت مربوط به پیمانکار معدن باشد، تمام حق و حقوق کارگران را پرداخت کند.

رسیدگی به شکایت ها طولانی می شود

مازندرانی با بیان اینکه برای رسیدگی به همه شکایت ها حداقل چهار یا پنج ماه زمان نیاز داریم، به دلایل طولانی شدن رسیدگی اشاره و اضافه کرد: در ۱۴ شهرستان استان گلستان ۲۰ هیئت حل اختلاف وجود دارد که سالانه حدود پنج پرونده در آن تشکیل شده و رسیدگی می شود.

وی تصریح کرد: در مورد معدن زمستان یورت یک هزار و ۳۰۰ شکایت ارائه شده این پرونده ها را به شورای حل اختلاف شهرهای آزادشهر، مینودشت، رامیان و گنبدکاووس فرستاده ایم تا بررسی شود.

مازندرانی با یادآوری اینکه تاکنون بخش قابل توجهی از مطالبات کارگران پرداخت شده و تعدادی اعلام رضایت کرده اند، خاطرنشان کرد: بعد از حادثه معدن، شکایت هایی مربوط به دهه ۸۰ هم ارائه شده که سوابقی از آن ها وجود ندارد و یا پیمانکار فوت شده و اثبات موضوع سخت است و همین امر کار رسیدگی را سخت می کند.

وی با یادآوری اینکه اختلاف حقوق معوق به حداقل رسیده، بیان کرد: در مجموع حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد پرونده های شکایت مربوط به دهه ۸۰ است و ما دسترسی به سوابق نداریم و همین امر کار رسیدگی را سخت می کند.

تیم حقیقت یاب و کارشناسان دادگستری تنها کسانی هستند که می توانند در خصوص علت حادثه اعلام نظر رسمی داشته باشندمدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان یادآور شد: تاکنون ۷۰ میلیون ریال از ناحیه وزارت بهداشت، ۱۰۰ میلیون ریال از ناحیه دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ۶۵ میلیون ریال از سوی کارفرما برای خانواده های جان باختگان این حادثه تامین اعتبار و پرداخت شده است.

به گفته وی همچنین ۵۰۰ میلیون ریال برای تامین مسکن خانواده های جان باختگان این حادثه در نظر گرفته شده که به زودی پرداخت می شود.

مازندرانی همچنین گفت: از سوی تامین اجتماعی به ۷۹ زخمی شده در حادثه معدن زمستان یورت، نفری ۱۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

وی افزود: همچنین برای پنج مصدوم این حادثه پرونده پرداخت دیه حوادث ناشی از کار تشکیل شده است و امیدواریم به زودی رای صادر شود.

معدن ریزش ندارد

وی به آخرین وضعیت معدن هم اشاره کرد و ادامه داد: هم اکنون ۴۶ کارگر مشغول آواربرداری و پاکسازی معدن هستند و خوشبختانه معدن ریزش نداشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اضافه کرد: در آخرین بازدیدها، مشکل انتشار گاز در معدن وجود ندارد و خوشبختانه در مرحله پاکسازی هم شاهد ریزش نبوده ایم و امیدوایم تا دو هفته آینده کار آواربرداری به پایان برسد.

وی با یادآوری اینکه برای اعلام نظر نهایی در خصوص علت حادثه معدن زمستان یورت نیازمند پایان آواربرداری و دسترسی به محل حادثه هستیم، تصریح کرد: در روزهای اخیر مدیریت بحران استانداری گلستان گاز متان را عامل انفجار در معدن اعلام کرده است و نمی دانیم منبع این خبر کجاست.

وی تاکید کرد: تا به انتهای معدن نرسیم و به لوکوموتیو دسترسی نداشته باشیم نمی توانیم علت حادثه را اعلام کنیم.

مازندرانی متذکر شد: تیم حقیقت یاب و کارشناسان دادگستری تنها کسانی هستند که می تواننددر خصوص علت حادثه اعلام نظر رسمی داشته باشند و شایعات و حرف های کارشناسی نشده ممکن است فضای کار را متشنج کند و باعث دلخوری و ناراحتی معدنچیان شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج