نماینده شرکت بین المللی اورالیس فرانسه در حاشیه کیل گیری کلزا در کرمانشاه گفت: کیفیت برخی از مزارع کلزای کرمانشاه با مزارع اروپا برابری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، فردریک گوئیچ افزود: با دیدن مزارع کلزای کرمانشاه تعجب کردم که در مدت زمان کوتاهی؛ کارشناسان و کشاورزان کرمانشاهی اینطور خوب مزارع را مدیریت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: عملکرد مناسب مزارع کلزای کرمانشاه نشان از پتانسیل این استان برای کشت کلزا همچنین بیانگر زحمات کارشناسان و کشاورزان کرمانشاهی است.

گوئیچ با اشاره به تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با شرکت اورالیس فرانسه خاطرنشان کرد: از زمان تفاهم نامه سه سال گذشته و طی این مدت کشاورزان کرمانشاهی با آخرین تکنولوژی های کشت کلزا آشنا شدند.

فردریک گوئیچ با اشاره به اینکه هدف از کشت کلزا خودکفایی ایران در تولید روغن خوراکی است گفت: کشت کلزا به لحاظ تناوب مناسبی که با گندم دارد می‌تواند باعث پایداری تولید و عملکرد بالای گندم بعد از کشت کلزا شود.

در ادامه دکتر صفوی معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه یکی از استانهای بسیار مساعد در کشت کلزاست.

صفوی در حاشیه مراسم کیل گیری کلزا گفت: با عملکردی که از مزارع کلزای استان شاهد هستیم، کرمانشاه یکی از استانهای بسیار مساعد برای کشت این محصول است.

صفوی با اشاره به اقدامات سازمان جهادکشاورزی به منظور توسعه کشت کلزا  افزود: انتقال آخرین یافته های دانش فنی کاشت کلزا به کشاورزان، تدارک و تامین بذور جدید و اصلاح شده کلزا(مقاوم به ریزش)، پرداخت یارانه بذر، توجه به عملیات کاشت و تامین یارانه مورد نیاز جهت خرید و جذب 30 دستگاه بذرکار ریز دانه کار ویژه کلزا و.... از جمله این اقدامات می باشد.

صفوی خاطرنشان کرد: کشت بذور هیبرید کلزا نیازمند تعداد ادوات خاصی هست خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای هر دستگاه حدود 75 میلیون ریال یارانه به زارعین پرداخت می‌کند.

صفوی در پایان افزود:  تاکنون 3050 تن کلزای کشاورزان توسط 17 مرکز خریداری شده  است.

گفتنی است این میزان تولید 1000 تن بیشتر از تولید سال گذشته کلزای استان بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج