مدیرعامل شتاب‌دهنده کارآفرینی "تیک" از برگزاری سومین رویداد کارآفرینی در روز 14 تیرماه در کرمانشاه خبر داد و گفت: شتاب‌دهنده "تیک" اولین شتاب‌دهنده غرب کشور است که با حمایت‌های پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کار خود را آغاز کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، مجتبی گراوندی با اشاره به شروع فعالیت شتاب‌دهنده "تیک" از سال گذشته در استان، گفت: شتاب‌دهنده مرکزی است که از افراد صاحب ایده حمایت می‌کند و در صورت عملی شدن ایده‌ها سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر روی ایده آن‌ها انجام می‌دهد و در آن افراد صاحب ایده تیم‌هایی تشکیل داده و در جهت پردازش ایده خود مشغول کار می‌شوند و طی دوره شش‌ماهه شتاب دهی می‌توانند طرح خود را عملیاتی سازند.

مدیرعامل شتاب‌دهنده کارآفرینی "تیک" با اشاره به شروع اولین دوره شتاب دهی این مرکز از ابتدای امسال، گفت: برای پذیرش تیم‌ها در شتاب‌دهنده بیش از 100 درخواست داشتیم که از این میان نهایتاً 15 تیم برای استقرار در شتاب‌دهنده انتخاب شدند.

وی افزود: از بین بیش از 100 درخواست تیم‌های شتاب‌دهنده برای فعالیت 15 تیم ارزیابی و انتخاب شدند که از ابتدای امسال فعالیت خود را شروع کردند و در حال حاضر دوره پیش شتاب دهی آن‌ها که دوره‌ای دوماهه است به پایان رسیده است و این گروهای طی این مدت توانسته‌اند با امکاناتی همچون فضای کار و فعالیت، خدمات آموزشی و نیز خدمات مشاوره‌ای آشنا و گام‌های اولیه پرورش ایده‌های خود را برداشته‌اند.

وی افزود: بعد از دوره پیش‌ شتاب دهی، تیم‌ها پس از ارائه ایده خود و متقاعد کردن شتاب‌دهنده برای سرمایه‌گذاری، وارد دوره چهارماهه شتاب دهی می‌شوند و در این مرحله به‌طور میانگین برای هر تیم مبلغ 30 میلیون تومان سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شتاب‌دهنده کارآفرینی "تیک" تصریح کرد: در مراحل بعدی و با پیشرفت روند اجرایی طرح، قطعاً میزان سرمایه‌گذاری‌ها نیز بیشتر خواهد شد و در صورت موفقیت ایده، شتاب‌دهنده به میزان 20 درصد در سهام شرکت‌ها شریک خواهد شد.

تقاضای تیک در راستای حمایت تسریع بروکراسی از دولت است

مدیرعامل شتاب‌دهنده کارآفرینی "تیک" در پاسخ به سؤال موج مبنی بر حمایت‌های دولتی ابراز داشت: نگاه تیم‌های شتاب‌دهنده به دولت بیش از آنکه کمک‌های مالی باشد، بیشتر معطوف به تسریع روندهای اداری و بروکراسی‌هایی است که می‌بایست در فرآیند کار، کاربران با آن روبرو باشند، می‌شود و ازاین‌رو دولت می‌تواند با تسریع بخشی روال‌های معمول اداری گامی مهم در پیشرفت شتاب‌دهنده بردارد.

وی بابیان اینکه مرکز شتاب‌دهنده "تیک" تحت حمایت پارک علم و فناوری راه‌اندازی شده است، گفت: طی توافق‌نامه‌ای که با پارک علم و فناوری کرمانشاه داریم، تیم‌هایی که از شتاب‌دهنده فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند فعالیت خود را در پارک علم و فناوری و یا مراکز رشد ادامه دهند.

گراوندی افزود: تیم‌هایی که از شتاب‌دهنده خارج می‌شوند می‌توانند به‌صورت مستقیم و بدون گذراندن مراحل پیش رشد، فعالیت خود را در پارک علم و فناوری شروع کنند.

مدیرعامل شتاب‌دهنده کارآفرینی "تیک" در ادامه با اشاره به برگزاری سومین رویداد کارآفرینی "تیک"در روز 14 تیر، گفت: در این رویداد یک‌روزه تیم‌های شتاب‌دهنده که دوره پیش شتاب دهی خود را گذرانده‌اند، طرح‌های خود را ارائه می‌کنند.

گام اول شتاب‌دهنده در رویداد کارآفرینی اقناع کردن سرمایه‌گذار است

وی افزود: در گام نخست تیم‌ها باید بتوانند شتاب‌دهنده را به‌عنوان اولین سرمایه‌گذار خود قانع کنند که بر روی ایده آن‌ها سرمایه‌گذاری کند و در این صورت تیم‌ها وارد فاز شتاب دهی که دوره چهارماهه است می‌شوند و شتاب‌دهنده در این مرحله بروی هر تیم 30 میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کند.

گراوندی تصریح کرد: در سومین رویداد کارآفرینی تیک" در کنار ارائه طرح گروه‌ها، پنل تخصصی سرمایه‌گذاری و پاویون استارتاپ ها نیز برگزار می‌شود.

وی افزود: در این رویداد شاهد حضور میهمانانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جهاد دانشگاهی کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهیم بود، همچنین در این مراسم در کنار حضور برخی مسئولین استان و روسای دانشگاه‌ها، شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران نیز حضور خواهند داشت.

تیک اولین شتاب‌دهنده غرب کشور است

وی تصریح کرد: شتاب‌دهنده "تیک" اولین شتاب‌دهنده غرب کشور و جزو 14 شتاب‌دهنده دارای تأییدیه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

مدیرعامل شتاب‌دهنده کارآفرینی "تیک" در ادامه بابیان اینکه ظرفیت‌های اشتغال‌زایی بسیاری در حوزه IT و ICT وجود دارد، گفت: در همین راستا ما در شتاب‌دهنده بیشتر در این حوزه متمرکزشده‌ایم که رشته‌های برق و رایانه را شامل می‌شود.

وی افزود: اشتغال‌زایی در حوزه IT و ICT با مزیت‌های بسیاری همراه است، ازجمله اینکه هزینه اندکی برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این حوزه نیاز است و تیم‌ها سریع به نتیجه می‌رسند.

وی در پایان بابیان اینکه افراد صاحب ایده می‌توانند همه‌روزه به دفتر شتاب‌دهنده "تیک" واقع در جهاد دانشگاهی کرمانشاه مراجعه کنند، گفت: همچنین افراد می‌توانند با شماره 38254341 با مرکز شتاب‌دهنده تماس گرفته و یا به آدرس اینترنتی www.ticacc.ir مراجعه کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج