مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد بازوان توانمند دولت هستند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، علیرضا گودرزی در دیدار با مدیرکل بهزیستی استان، دبیرخانه تشکل‌ها و جمعی از مدیران عامل سازمان‌های مردم‌نهاد استان کرمانشاه خواستار مشارکت بیشتر سازمان‌های مردم‌نهاد در انجام امور شد.

وی گفت: یکی از برنامه‌های ما در دفتر امور اجتماعی و فرهنگی توسعه فعالیت کمی و کیفی سازمان‌های مردم‌نهاد است و در این راستا اولین نشست در ماه مبارک رمضان با حضور دکتر رازانی استاندار محترم و دکتر شاه‌حسینی معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی و مدیران عامل بیش از ۱۵۰ سازمان مردم‌نهاد برگزار شد.

گودرزی افزود: این دیدار صمیمانه فرصتی بود تا فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد بدون واسطه مطالب و مسائل حوزه کاری خود را با مدیران ارشد استان در میان بگذارند.

علیرضا گودرزی با اشاره به اینکه امروزه نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست سازمان‌های مردم‌نهاد حلقه اتصال مردم و دولت در پیگیری مسائل حوزه اجتماعی می‌باشند لذا می‌توانیم با کمک سمن‌ها آسیب‌های اجتماعی را شناسایی، پیگیری و در بیشتر موارد پیشگیری و درمان نماییم زیرا ظرفیتی که در سمن‌ها وجود دارد به‌طورقطع یقین کمک‌کار دستگاه‌های دولتی در این زمینه هستند.

گودرزی خاطرنشان ساخت: در هر شهر و روستا و منطقه، مردمانی با علایق و خواسته‌ها و البته مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و زیست‌محیطی و... زندگی می‌کنند که اگر ما بتوانیم این علایق و خواسته‌ها را از حالت فردی خارج و سازمان‌دهی نماییم، می‌توان امیدوار بود با این ظرفیت‌های مدیریت‌شده مشکلات و آسیب‌های اجتماعی را از قبیل اعتیاد، طلاق، خودکشی و غیره را کاهش داده و از افزایش آن جلوگیری نمود.

وی افزود: در نبود کار جمعی و مشارکت مردمی تصمیم‌های فردی به فردگرایی و فرد محوری تبدیل‌شده و جامعه را با مشکل مواجه می‌کند هرچند مشارکت از گذشته در بین انسان‌ها وجود داشته و زندگی بدون مشارکت جمعی قادر به تداوم نبوده است اما امروزه مقوله مشارکت مردمی با نگرشی نو به موضوعی کلیدی در جهت توسعه پایدار تبدیل‌شده است و واقعیت این است که شیوه مشارکتی در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها امروزه یک نیاز اصلی و مهم برای مدیریت جامعه است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با توجه به اینکه قرن جدید به "قرن همیاری و مشارکت" نام نهاده شده است افزود: مسائل اجتماعی بسیار پیچیده است لذا برای حل آن‌ها نیاز به همفکری و تعامل گروه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد بیشتری وجود دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه روند حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد از آغاز دولت تدبیر و امید با شتاب خوبی پیگیری شد و تعداد سمن‌ها در دولت تدبیر و امید از حدود 5 هزار سمن به 12 هزار و 500 سمن رسیده است که رشد قابل‌ملاحظه‌ای است.

گودرزی بابیان اینکه ما در استان کرمانشاه با حمایت مدیریت ارشد استان به دنبال تقویت سمن‌ها هستیم افزود: ما قصد داریم سمن‌ها را تا درون روستاها نیز به‌پیش ببریم و انشالله با برون‌سپاری امور که در راستای اصل 44 قانون اساسی و مورد تائید رهبر مقام معظم است شاهد جامعه‌ای عاری از آسیب‌های اجتماعی باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج