معاون توسعه و بهره برداری سدهای سازمان آب و برق خوزستان گفت: کارگاه های طرح های سد و قفل کشتیرانی مارد و سد و قفل کشتیرانی پایین دست بهمنشیر آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، نورالدین بازگیر با اشاره به تاثیر چشمگیر این طرح ها بر کنترل نفوذ شوری آب در رودخانه های کارون و بهمنشیر افزود: با احداث این دو سد و قفل کشتیرانی که حلقه‌های تکمیلی طرح تامین آب شیرین در آبادان و خرمشهر محسوب می شوند، آب شیرین و پایدار برای مصارف صنعتی، 32 هزار هکتار زمین کشاورزی و حدود چهار میلیون اصله نخل در جزیره آبادان و خرمشهر تامین خواهد شد.

وی ادامه داد: مدت اتمام این طرح ها در قرارداد، پنج سال پیش بینی شده که در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، این 2 پروژه در زمان تعیین شده به بهره برداری خواهند رسید.

معاون توسعه و بهره برداری سدهای سازمان آب و برق خوزستان، مجموع اعتبارات پیش بینی شده برای احداث این پروژه ها را 6 هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و اعتبارات عمرانی عنوان کرد و گفت: سد و قفل کشتیرانی مارد به طول 172 متر و ارتفاع 21 متر، با هشت دریچه سرریز و یک واحد قفل کشتیرانی روی رودخانه کارون و همچنین سد و قفل کشتیرانی پایین دست بهمنشیر به طول 70 متر و ارتفاع 23 متر با 6 دریچه سرریز و دو واحد قفل کشتیرانی در پایین دست رودخانه بهمنشیر احداث می شود.

سدهای بالادست بهمنشیر، مارد و پایین دست بهمنشیر به ترتیب نخستین، دومین و سومین قفل های کشتیرانی ساخته شده در ایران محسوب می شوند.

احداث سد و قفل کشتیرانی مارد در منطقه مارد آبادان و سد و قفل کشتیرانی پایین دست بهمنشیر در منطقه چوئبده آبادان از ابتدای خرداد 96 توسط سازمان آب و برق خوزستان آغاز به کار کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج