عضو هیأت‌مدیره شتاب‌دهنده "تیک" بابیان اینکه مشاغل دولتی موجود دیگر پاسخگوی جمعیت جوان کشور نیست گفت: تنها راه رفع معضل بیکاری ایجاد شغل جدید است و شتاب‌دهنده‌ها می‌توانند در این زمینه نقش مؤثری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، دکتر سیف احمدیان بابیان اینکه شتاب‌دهنده‌ها مرکز آموزش‌وپرورش استارتاپ‌ها هستند، گفت: مراکز متعددی برای حمایت از استارتاپ‌ها وجود دارد ازجمله پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، اما شتاب‌دهنده با ویژگی‌های متمایز از این دو توانسته نقش بارزتری در حمایت از استارتاپ‌ها داشته باشد.

وی افزود: اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم دوران رشد یک استارتاپ در پارک علم و فناوری و یا مراکز رشد می‌تواند بعضاً چند سال به طول بیانجامد و این در حالی است که ما در مراکز شتاب‌دهنده دوره زمانی شش‌ماهه تعریف کرده‌ایم.

احمدیان تصریح کرد: در دوره شش‌ماهه شتاب‌دهنده، تکلیف استارتاپ مشخص می‌شود که ایده آن‌ها عملی است یا نه و می‌توانند بمانند یا از شتاب‌دهنده بروند.

این مسوول خاطرنشان کرد: مزیت دیگر شتاب‌دهنده در مقایسه با پارک‌های علم و فناوری جذب سرمایه‌گذار برای استارتاپ‌هاست.

وی افزود: در پارک‌های علم و فناوری بیشتر بر بحث آموزش تمرکز شده و جذب سرمایه‌گذار در اولویت‌های بعدی قرار دارد اما در شتاب‌دهنده ما وظیفه خود می‌دانیم که برای استارتاپ‌ها به دنبال سرمایه‌گذار باشیم و دراین‌بین سرمایه‌گذاری حداکثر 30 میلیون تومانی از طرف خود شتاب‌دهنده صورت می‌گیرد تا استارتاپ ها بتواند تا زمان پیدا شدن سرمایه‌گذار به کار خود ادامه دهند.

کلید حل معضل بیکاری کشور "شتاب‌دهنده"‌ها هستند

احمدیان در ادامه بابیان اینکه مشاغل دولتی دیگر پاسخگوی جمعیت جوان و جویای شغل کشور نیست، گفت: تنها راه‌حل در این زمینه ایجاد و تولید شغل جدید است و شغل جدید نیز بر پایه ایده جدید شکل می‌گیرد و در همین راستا استارتاپ‌ها می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد مشاغل جدید باشند.

وی افزود: بر همین اساس شتاب‌دهنده‌ها که مراکز پرورش استارتاپ‌ها هستند می‌توانند به مراکز اشتغال‌زایی کشور تبدیل شوند و نقش مؤثری در رفع معضل بیکاری کشور داشته باشند.

احمدیان بابیان اینکه هنوز بسیاری از افراد در کشور با شتاب‌دهنده و خدمات آن آشنا نیستند، گفت: باید تبلیغات گسترده‌ای در جهت شناخت این مراکز به جامعه و به‌ویژه به صاحبان ایده صورت گیرد، در همین راستا حمایت و کمک رسانه‌ها و به‌ویژه صداوسیما می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

عضو هیئت‌مدیره شتاب‌دهنده "تیک" بابیان اینکه دولت نباید مستقیم در کار شتاب‌دهنده‌ها وارد شود، گفت: تنها کمک دولت باید بسترسازی برای فعالیت بهتر استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها باشد.

وی افزود: در حال حاضر قوانین مشخصی برای ارتباط سرمایه‌گذار با استارتاپ و شتاب‌دهنده وجود ندارد و دولت باید در این زمینه ورود کرده و این موانع را رفع کند.

احمدیان خاطرنشان کرد: قوانین تجارت کشور به سال 1332 برمی‌گردد و نیاز داریم تا این قوانین با توجه به خلق حوزه‌های جدید اشتغال به‌روز شود.

این فعال کارآفرینی بابیان اینکه شتاب‌دهنده "تیک" کار خود را از سال گذشته به‌عنوان اولین شتاب‌دهنده غرب کشور شروع کرده است، گفت: در حال حاضر 15 استارتاپ در مرکز شتاب‌دهنده فعالیت دارند و دوره پیش شتاب دهی خود را طی کرده‌اند و باید ببینیم چه تعداد استارتاپ می‌تواند وارد مرحله شتاب دهی شود.

وی افزود: با توجه به اینکه فرهنگ شتاب‌دهنده هنوز در استان فراگیر نشده وجود همین یک مرکز شتاب‌دهنده در استان کفایت می‌کند اما قطعاً با رشد فرهنگ شتاب‌دهنده استانی مانند کرمانشاه به حداقل پنج‌تا شش شتاب‌دهنده نیاز دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج