معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گلستان گفت: تاکنون ۱۳ مرکز مشاوره پیش از طلاق برای مشاوره به زوجین در آستانه جدایی در استان گلستان راه‌اندازی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از روابط عمومی دادگستری گلستان، حجت‌الاسلام مهدی قاسمی وناجمی در جمع خبرنگاران، کاهش آمار طلاق را یکی از اولویت‌های مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و اظهار داشت: به این منظور از دی ماه 95 تاکنون 13 مرکز مشاوره پیش از طلاق برای مشاوره به زوجین در آستانه جدایی مشاوره می‌دهد.

وی افزود: در این مراکز مشاوران حقوقی، روانشناس، مددکار، مشاور مذهبی و روانپزشک به زوجین در آستانه جدایی مشاوره می‌دهند و آنان را به  ادامه زندگی مشترک ، ترغیب می‌کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گلستان تصریح کرد: از دی تا آخر اردیبهشت 96،  2 هزار و 993 پرونده خانواده به واحدهای مشاوره پیش از طلاق ارجاع شد که در 18 درصد این پرونده‌ها، زوجین از طلاق منصرف شدند.

به گفته وی همه پرونده‌های مربوط به خانواده مانند، نفقه، حضانت، طلاق، درخواست مهریه و تمکین، پیش از رسیدگی در دادگاه به این مراکز فرستاده می‌شود.

وی اظهار کرد: هر چند میزان طلاق به درخواست خانم‌ها در استان کاهش یافت اما درصد طلاق‌های توافقی پارسال نسبت به سال 94،  2 درصد افزایش نشان می‌دهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان گلستان گفت: برای کاهش طلاق نیازمند حمایت همه دستگاه‌های فرهنگی استان هستیم.

قاسمی وناجمی اجرای طرح مشاوره پیش از ازدواج را یکی دیگر از اقدامات دستگاه قضایی استان برای تحکیم بنیان خانواده عنوان کرد و گفت: در این طرح زوجین پیش از اینکه گواهی سلامت دریافت کنند، گواهینامه دوره مهارت‌های زندگی را اخذ می‌کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گلستان با اشاره به  اجرای آزمایش این طرح  از سال 93 در علی آباد کتول افزود: ‌بررسی‌ها نشان می‌دهد از  900 زوج جوانی که در این دوره‌ها آموزش دیدند تنها 2 خانواده دچار مشکل شدند که پس از مشاوره مجدد، تنها یک مورد منجر به طلاق شد.

قاسمی وناجمی افزود: با توجه به نتایج خوب این طرح ، این آموزش ها در  گرگان، گنبدکاووس، بندرترکمن، کردکوی، آق قلا و کلاله هم  برگزار می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج