معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای نخستین‌بار در کشور کشت نشایی پنبه در استان گلستان انجام شد.

به گزارش خبرگزاری موج، عباس کشاورز ظهر امروز در حاشیه مراسم کشت نشایی پنبه در مزارع استان گلستان اظهار داشت: این روش که با هدف کاهش مصرف آب و بذر در تولید محصول اجرا می‌شود حاصل سال‌ها تلاش محققان است. در سال جاری 130 هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور زیر کشت نشایی پنبه می‌رود که 100 هکتار آن در استان گلستان است.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در طرح‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید محصولات که برای کشور پیش‌بینی کردیم همه باید تلاش کنیم به غیر از گندم و جو و سیب‌زمینی همه محصولات به صورت نشایی کشت شود.

وی گفت: کشور ما کشور کم آبی است و اگر بخواهیم کشاورزی کنیم باید به ظرفیت‌های آبی کشور توجه کنیم و این نظریه از 3 سال پیش در کشور آغاز و محققان در مرکز تحقیقات از 2 سال گذشته پکیج تولید نشایی را نهایی کردند، به صورتی که حاصل تلاش آنها امسال به مزرعه رسیده است.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در حال حاضر 20 هکتار از 100 هکتار کشت نشایی پنبه در استان گلستان از شهرستان گرگان آغاز شد. بررسی‌ها برای دیگر محصولات را مانند چغندر قند، پنبه، ذرت، هندوانه، خربزه، طالبی، گوجه فرنگی و غیره هم به صورت نشایی آغاز کردیم که بین 40 تا 45 درصد کاهش مصرف آب را داریم.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما در این روش به هدف کاهش مصرف آب دست یافتیم و چون یک گیاه سالم و آماده را به زمین می‌بریم تعداد زیادی بوته داریم و به صورت قطعی عملکرد بالا می‌رود .

وی گفت: مزایای دیگر این روش یکنواختی مزرعه است که برای زمان برداشت و مکانیزاسیون منطقی‌تر بوده و اینکه مصرف بذر به میزان یک ششم کاهش می‌یابد و گیاهان با روش نشایی زودرس می‌شوند و نیز اشغال زمین از لحاظ آفات و بیماری و کنترل آنها و برداشت محصول 20 درصد کاهش می‌یابد.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی افزود: ما در این روش به دنبال تولید انبوه نشاء هستیم یعنی برای تولید نشاء سالم و مطئمن باید بانک نشا ایجاد کنیم. در مورد نشایی شدن محصولات در کشور پیش بینی ما این است که در مدت 3 سال گوجه فرنگی کشور نشایی شود و  در 2 سال گذشته در زمینه کشت نشایی سبزی و صیفی پیشرفت قابل توجهی داشته‌ایم.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: درباره محصولات زراعی مانند پنبه، ذرت، چغندر قند هم پیشرفت ما خوب بوده و کشاورزان استقبال خوبی کردند و درباره کشت پنبه هم نخستین گام تجاری از استان گلستان آغاز شد.

وی درباره تاخیر بازپرداخت پول گندم‌کاران گلستانی با توجه به گذشت یک ماه از فصل برداشت گفت: دولت به زودی پول گندم‌های خریداری شده را به کشاورزان پرداخت می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج