نماینده ولی فقیه در استان گلستان، گفت: روز جهانی قدس برای دفاع از همه مظلومان عالم و مبارزه با استکبار و ظلم جهانی است.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله سید کاظم نورمفیدی، در خطبه های نماز جمعه بیست و یکم ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: ما همه می دانیم که انبیاء هیچکدام تقاضا اجر و مزد از مردم نداشتند. در سوره شورا آیه ۲۳ خدا به پیامبر (ص) می گوید به مردم بگو من از شما مزد می خواهم. پیامبر این اجر و مزد را برای چه مطالبه می کند اگر به دستور خدا پیامبر در این مقام چیزی را تقاضا می کند حتما باید یک مسئله مهم تربیتی و دینی باشد و یک امر شخصی و عاطفی نیست.

وی افزود: در آیه دوم خداوند می فرماید اگر من از شما تقاضای اجر کردم به خاطر خود شما است، اگر کسی در جایی به فرد دیگری علاقه مند، باشد این علاقه باعث می شود که آن جامعه از محبت او آن فرد رنگ بگیرد. مثلا برخی از جوانان موی سر لباس خودشان را براساس یک فوتبالیست و هنر پیشه آرایش می کند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: علمای اخلاق بیان کردند محبت یکی از نکات بسیار مهم است. پیامبر (ص) ماموریت پیدا می کند و به مردم می گوید من از شما اجر و مزد نمی خواهم، به جز محبت به خاندانم که این یک جنبه تربیتی دارد. محبت بهترین عمل برای تربیت و تعالی یک مردم است.

وی با تاکید بر این که سعی کنید عشق را به اهل بیت و به علی (ع) و اولاد علی را به هر نحوی که می توانید به دست آورید، گفت: محبت سازنده ترین عامل در جامعه است. در دامن علی (ع) افرادی مانند حسن و حسین تربیت می شود اما دردامن مقابل علی، افرادی مانند عمر وعاص تربیت می شود.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان ادامه داد: محبت یک اکسیری است که نظیر ندارد. محبت مثل چیزی است که وجود انسان را طلا می کند و کسی که واقعا دوست دار علی (ع) باشد مسلما این عشق و محبت خود به خود انسان را به سمت معبود می کشد. انتظار فرج افضل اعمال است و این انتظار انسان را می سازد. مگر می شود انسان منتظر امام زمان (عج) باشد و خود حق کشی کند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم شب احیاء اظهار کرد: شب گذشته غریبانه و شبانه پیکر امام علی (ع) تشیع شد، کوفه مرکز حکومت امام علی بوده اما فقط فرزندان و چند نفری همراه جنازه او بود. شبانه جنازه را به سمت بیرون کوفه حرکت دادند و جنازه را دفن کردند.

آتش به اختیار به معنی هرج و مرج در جامعه نیست

امام جمعه گرگان در خطبه های دوم با اشاره به دیداری که دانشجویان با رهبر معظم انقلاب داشتند، گفت: ایشان در این دیدار از اصطلاح آتش به اختیار استفاده کردند. این عبارت به معنای اجازه هرج و مرج و هرکاری کردن نیست بلکه «آتش به اختیار» یک اصطلاح نظامی است.

وی اضافه کرد: در میدان جنگ این تعبیر مطرح است. در میدان جنگ اگر زمانی برای قرارگاه مشکلی پیش آید و اختلا ل به وجود آید در این زمان این اصطلاح به کار می رود و این بدان معنا نیست که دست از فعالیت بکشند و منفعل شوند. بلکه بدان معنا است که نباید کار را رها کنند و باتوجه به شرایط تصمیم گیرند تا رابطه بین قرارگاه و میدان برقرار شود.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: افسران حاضر در میدان باتوجه به شرایط تصمیم بگیرند تا جنگ و مبارزه را پیش ببرند. آتش به اختیار یعنی اینکه کسانی که در میدان هستند باید برنامه ریزی کنند. لذا مسائلی که در فضای مجازی است باید تمام شود.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: ۳۱ خرداد سالروز شهادت دکتر چمران است. امروز جوانان و جامعه ما باید از او الگو بگیرند. همان گونه که امام (ره) فرمود این شخصیت معلم مفید بود، به خاطر امتیازی که در دانشگاه آورده بود بورس تحصیلی آورد و در رشته فیزیک هسته ای آمریکا مشغول تحصیل شد.

وی بیان کرد: به خاطر مبارازتی که داشت دوسال بورسش را قطع کردند و با دعوت جمال عبدالناصر به مصر دعوت شد و از آمریکا به مصر رفت و دوره های چریکی را گذراند و افراد زیادی را آموزش داد. یکی از دست پرورده های دکتر چمران سید حسن نصرالله است. او در اوایل پیروزی انقلاب به ایران آمد و با اجازه امام وارد جنگ شد و با رهبری خود جنگ های نامنظم را به وجود آورد و این ها انسان های هستند که برای نسل جوان ما می تواند واقعا الگو باشد.

وی تصریح کرد: هفته آینده روز جهانی قدس است و این روز برای دفاع از همه مظلومان عالم است. روز قدس، روز مبارزه با استکبار و ظلم جهانی است و این بالاترین امتیاز یک انسان است که با ظلم مبارزه کند. این تکلیفی است که امیرالمونین (ع) برای ما وارد کرده است که با حضور خود بر این تکلیف عمل خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج