معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: چنانچه فضای کار و تولید برای جوانان کرمانشاهی فراهم باشد این عزیزان خلاقیت و ابتکار خود را نشان خواهند داد و همگان باید بدانند که جوان کرمانشاهی باهوش، توانمند و متخصص است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، رضا رحیمی در نشستی که با حضور مدیرکل و معاونین کمیته امداد امام (ره)، بانک‌ها و برخی دستگاه‌های اجرایی استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد، مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های استان را به تلاش بیشتر در جهت توانمند ساختن افراد به‌منظور حرکت به سمت تولید و کارآفرینی فراخواند و افزود: هنر مدیران دستگاه‌ها و بانک‌های استان باید این باشد که افراد جامعه را به سمت توانمند ساختن با توجه به توانمندی‌های ویژه آنان سوق دهند.

وی با ابراز امیدواری جهت بهره‌گیری از فیوضات معنوی شب‌های قدر و ایام شهادت حضرت علی (ع) خاطرنشان ساخت: ما افتخار می‌کنیم پیرو امامی هستیم که در کمک و دستگیری از افراد نیازمند یک الگو برای جامعه بشری است و این موضوع نقطه مشترک تمام مسلمین است و سه مذهب موجود در استان یعنی شیعه، سنی و اهل حق، امام علی (ع) را به‌عنوان امام حامی مستمندان می‌شناسند.

وی همچنین به فلسفه و اهداف انقلاب در کمک به مستمندان و رفع مشکلات مربوط به این قشر از جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از اهداف عالیه انقلاب اسلامی کمک به نیازمندان بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره در این مسیر گام‌های ارزنده‌ای برداشته‌شده و در همین راستا با تأکید حضرت امام خمینی (ره) کمیته امداد پایه‌گذاری شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بابیان اینکه طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر کمک به نیازمندان درزمینهٔ توانمندسازی افراد تحت پوشش اقدامات ارزشمندی صورت گرفته، خاطرنشان ساخت: هنر مدیران باید این باشد که زمینه توانمندسازی افراد را با شناسایی ویژگی‌ها آنان فراهم سازند و خوشبختانه طی چند سال گذشته در استان کرمانشاه در این زمینه برنامه‌های خوبی دنبال شده است.

وی تأکید کرد: هر فردی در جامعه دارای توانمندی و ظرفیت‌های خاصی است که باید با دقت این ظرفیت‌ها شناخته شوند و در جهت بالفعل شدن آن‌ها برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

مهندس رحیمی، ایجاد شغل و رفع مشکلات مربوط به بیکاری را از اهداف و اولویت‌های کاری بسیار مهم مدیران استان برشمرد و گفت: با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان از همه مسئولین استان انتظار می‌رود که در بحث ایجاد شغل با در نظر گرفتن توانمندی‌های موجود اهتمام جدی داشته باشند و در این راستا از هیچ‌گونه کوششی دریغ نکنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های و قابلیت‌های ویژه جوانان کرمانشاهی بیان داشت: هم‌اکنون پس از گذشت دو ماه از راه‌اندازی آزمایشی ایران‌خودرو کرمانشاه، با توجه به نوع کار و فعالیت مثال‌زدنی جوانان کرمانشاهی در این کارخانه، مدیران ایران‌خودرو در تهران خواستار جذب این افراد در مرکز شده‌اند هرچند ما برای پویایی و رشد این کارخانه با این موضوع مخالف هستیم اما چنانچه فضای کار و تولید برای جوانان کرمانشاهی فراهم باشد این عزیزان خلاقیت و ابتکار خود را نشان خواهند داد و همگان باید بدانند که جوان کرمانشاهی باهوش، توانمند و متخصص است.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری جوانان کرمانشاهی را شایسته بالاترین تلاش‌ها برای توانمندسازی ویژگی‌های آن‌ها از سوی مدیران عنوان کرد و گفت: بدون شک هرگونه اقدامی برای توانمندسازی و شناخت ظرفیت‌های ویژه این جوانان صورت گیرد دارای اجر دنیوی و اخروی است.

این مقام ارشد اقتصادی استان در ادامه به ظرفیت‌های منحصربه‌فرد استان کرمانشاه در ابعاد مختلف اشاره کرد و بیان داشت: استان کرمانشاه دارای ظرفیت‌های منحصربه‌فردی برای تولید درزمینه های کشاورزی، صنعتی، توریسم، تجارت و خدمات است لذا این استان با این ویژگی‌ها شایسته دارا بودن بالاترین نرخ بیکاری نیست.

وی از اداره کار و امور اجتماعی استان خواست با تدوین برنامه‌های راهبردی به دنبال توانمند ساختن ظرفیت‌های جوانان به‌منظور ایجاد شغل و کار در استان باشد.

رحیمی گفت: همچنین ضروری است که به ایجاد شغل‌های پایدار در روستاهای استان توجه ویژه شود زیرا با این کار علاوه بر جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها، در جهت کمک به تولید نیز اقدام اثربخشی صورت می‌گیرد.

وی از مسئولین بانک‌ها خواست که روش‌ها و برنامه‌های خود را به‌منظور کمک به رونق اقتصادی و ایجاد شغل در استان مورد بازبینی قرار دهند.

وی بیان داشت: آنچه حل مشکلات جامعه را به دنبال دارد رسیدگی و توجه به بحث‌های اشتغال تولید، و درآمد مردم است لذا همه باید توانمندسازی افراد را از مهم‌ترین کارهای خود بدانیم.

وی در پایان اجرای طرح کارورزی با توجه به شرایط و مزایای خوب این طرح را در استان مورد تأکید قرارداد.

همچنین در این جلسه مدیرکل کمیته امداد امام (ره) استان کرمانشاه نیز گفت: بر اساس آمارگیری سال گذشته 68 هزار خانوار با جمعیتی بالغ‌بر 170 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که در این زمینه رتبه استان کرمانشاه ازنظر مددجویی رتبه 12 کشوری است.

حسین خدرویسی افزود: در سال گذشته موفق شدیم که 75 میلیارد تومان تسهیلات را برای ایجاد شغل به بیش از 4 هزار مددجو در استان اختصاص دهیم که خوشبختانه استان کرمانشاه در این زمینه رتبه اول کشور را به خود اختصاص داد.

وی افزود: سهم تسهیلات استان در سال جاری 80 میلیارد تومان است که امسال با توجه به مصوبات انجام‌شده، پرداخت تسهیلات به مددجویان به 20 میلیون تومان و همچنین وام قرض‌الحسنه برای درمان و ازدواج به خانواده‌های مددجو به 10 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج