مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس از کشت یک‌هزار هکتار پنبه بدون آتش‌زدن بقایای گیاهی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامعلی نورا ظهر امروز اظهار کرد: در سال جاری قریب به یکهزار هکتار پنبه بدون آتش‌زدن بقایای گیاهی در شهرستان گنبدکاووس کشت شد.

وی تصریح کرد: در سال جاری قریب به یک‌هزار هکتار محصول پنبه بودن آنکه بقایای گیاهی آن را آتش بزنند و با استفاده از ادوات کم‌خاک‌ورز آماده و این کشت صورت گرفت.

* کشاورزی که بقایای گیاهی مزارع خود را آتش می‌زند مجرم شناخته می‌شود و با آنها برخورد خواهد شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس ابراز کرد: یکی از بحث‌های اصلی سازمان جهادکشاورزی که بعد از برداشت محصولات کشاورزی که شاهد آن هستیم متاسفانه آتش‌زدن بقایای گیاهی در سطح مزارع است.

نورا اذعان کرد: آتش زدن بقایای گیاهی در مزارع منجر به اثرات مخرب و سوئی بر روی محیط زیست خواهد گذاشت و همچنین باعث کاهش مواد آلی خاک خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس خاطرنشان کرد: کشاورزانی که بقایای گیاهی مزارع خود را آتش می‌زنند باید پاسخگو باشند زیرا در سال جاری این امر به عنوان یک قانون مصوب شده است و کشاورزی که بقایای گیاهی مزارع خود را آتش می‌زند مجرم شناخته می‌شود و با آنها برخورد خواهد شد.

* بیش از 50 هکتار از مزارع گندم در استان گلستان آتش گرفت

وی افزود: در سال جاری بیش از 50 هکتار از مزارع گندم در استان گلستان آتش گرفت و از بین رفت که این آتش‌سوزی به واسطه سهل‌انگاری برخی از افراد بود که منجر به زوال و نابودی مزارع گندم در استان گلستان شد.

نورا خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال در شهرستان گنبدکاووس، شاهد کاهش آتش زدن بقایای گیاهی نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس ابراز کرد: کشاورزان در راستای حفاظت از بقایای گیاهی در سطح مزارع خود به سمت کشاورزی حفاظتی روی بیاورند و از ادوات‌کم خاک‌ورز که در منطقه وجود دارد، استفاده کنند.

* سازمان جهادکشاورزی از کشاورزی حفاظتی و استفاده از ادوات کم‌خاک‌ورز حمایت می‌کند

نورا اذعان کرد: سازمان جهادکشاورزی از کشاورزی حفاظتی و استفاده از ادوات کم‌خاک‌ورز حمایت می‌کند و به کشاورزان توصیه می‌کنیم که از این ادوات در مزارع خود استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال آینده استفاده از ادوات کم‌خاک‌ورز توسعه پیدا کند تا شاهد گسترش و رشد بقایای گیاهی و روش‌های کم‌خاک‌ورز در سطح گنبدکاووس باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج