مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس گفت: در صورت تامین اعتبار و حمایت مسوولان، طرح‌های مطالعاتی برج جهانی قابوس اجرا می‎شود.

به گزارش خبرگزاری موج، جاوید ایمانیان شامگاه یکشنبه در جلسه پلان مدیریتی برج قابوس در حمع کارشناسان بررسی طرح پلان مدیریتی کشور اظهار داشت: مطالعه، بررسی و تحقیق شرایط محیطی بر کالبد گنبد قابوس در دهه گذشته بر مبنای مدارک و اسناد موجود و نتیجه طرح اکشن پلان یا اجرای پلان مدیریتی مجموعه قابوس در برنامه نخست از جمله طرح‌های مطالعاتی سال 96 خواهد بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس افزود: 2 طرح مطالعاتی دیگر با تخصیص 120 میلیون تومان در دست اقدام است.

وی تصریح کرد: اگر در سال 96 اعتبارات دیگری تخصیص یابد بنا داریم، مطالعات زیر سطحی و سازه‌ای بنا روی تپه و وضعیت آن در گذشته و مقدار مقاومت آن در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله را انجام دهیم.

ایمانیان یاداور شد: نمایندگان مجلس به ویژه نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی می‌تواند ردیف و بودجه استانی را فراهم کند تا با تخصیص بودجه ملی، شرایطی فراهم شود و بتوانیم از یونسکو اعتباراتی جذب کنبم.

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس تاکید کرد: برج قابوس یکی از 21 اثر جهانی در کشور است و در سال جاری جزو 16 جاذبه گردشگری نخست کشور شناخته شده که باید مسئولان استانی  و شهرستانی در کنار مردم، نسبت به حفاظت و مرمت و نگهداری آن همت گمارند.

وی اظهار کرد: برج قابوس یکی از شاخص‌های معماری دنیا است و یکی از شرایط سخت این برج، یونیک بودن و منحصر به فرد بودن آن است.

ایمانیان گفت: متاسفانه هنوز نتوانستیم از این ظرفیت مهم به خوبی استفاده کنیم, برای استفاده بهینه از این ظرفیت, طرح پلان مدیریتی آماده شده و اهدافی جهت حفظ، مرمت و توسعه آن دیده شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس افزود: برای ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری در گنبدکاووس, نیاز به مشارکت مردم و مسئولان و همکاری بین این دو است تا رویداهای اجتماعی مدیریتی صورت گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج