استاندار کرمانشاه گفت: تمامی شرایط لازم برای عبور زائر از مرز خسروی در حال فراهم شدن است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، دکتر اسد اله رازانی در جلسه ستاد اربعین استان افزود: مقررشده در سال جاری تردد از مرز خسروی برای زائران اربعین به‌صورت محدود تا سقف 300 هزار نفر باز باشد.

وی بابیان اینکه ستاد مرکزی اربعین روز دوشنبه هفته جاری در جلسه‌ای اختصاصی در خصوص نحوه تردد زائران اربعین حسینی از مرز خسروی تصمیم‌گیری خواهد کرد گفت: درگذشته مرز خسروی از سوی مرزهای ایران دارای امنیت خوبی بوده و اگر این چند سال مرز خسروی بسته‌شده به جهت شرایط ناامنی در آن‌طرف مرز بوده که خواست مسئولین و مقامات دو کشور بوده است.

وی بابیان اینکه در حال فراهم کردن شرایط و امکانات لازم برای تردد زائر در اربعین امسال از مرز خسروی هستیم اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به ارتباطات صورت گرفته شرایط امنیت لازم در مرز عراق برای تردد زائر از مرز خسروی برای اربعین امسال خوب پیش‌بینی‌شده و در جلسه‌ای که اخیراً در ستاد مرکزی اربعین برگزار شد بحث عبور زائر از مرز خسروی به‌عنوان یکی از دستور کارهای این جلسه بود.

استاندار کرمانشاه بیان داشت: در این جلسه تأکید شد که امکان تردد زائر از این مرز قابل انجام است لذا ما باید در استان در جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم در مرز خسروی برای تردد زائر در اربعین امسال تلاش کنیم که خوشبختانه تاکنون اقدامات خوبی در این راستا در استان صورت گرفته است.

وی از برگزاری جلسه‌ای با حضور معاون امنیتی وزارت کشور در روز دوشنبه همین هفته در خصوص بررسی و پیگیری نیازهای اصلی و اساسی در مرز خسروی خبر داد و گفت: همچنین در روز سه‌شنبه همین هفته دوباره موضوع تردد زائر برای اربعین امسال از مرز خسروی در ستاد مرکزی اربعین در کشور برگزار می‌شود لذا تمامی شرایط برای عبور زائر از مرز خسروی در حال فراهم شدن است.

وی از مسئولین ذی‌ربط در استان خواست که نهایت اهتمام و تلاش خود را برای تسریع در ایجاد پارکینگ، گیت‌ها و در نظر گرفتن محل اسکان برای زائرین در شهرستان قصرشیرین و دیگر شهرستان‌های هم‌جوار این شهرستان در نظر بگیرند.

دکتر رازانی بابیان اینکه مسیر مرز خسروی نزدیک‌ترین، مطلوب‌ترین مسیر با توجه به سابقه دیرین آن به عتبات عالیات است، گفت: کار تردد زائر برای اربعین امسال از مرز خسروی به‌صورت محدود انجام خواهد شد و در صورت پاسخ مناسب استان، اعزام زوار از این مرز در سال‌های آتی با حجم بیشتری انجام خواهد شد.

وی همچنین گفت: قرار است بار تجاری مرزهای مهران، شلمچه و چزابه در ایام اربعین به بازارچه سومار به‌عنوان تنها مرز تجاری کشور با عراق در ایام اربعین سال جاری منتقل شود که می‌تواند در راستای توسعه بازارچه سومار و گمرک استان خبر خوبی باشد.

در جلسه امروز ستاد اربعین استان مسائلی مانند پارکینگ و نحوه اسکان زوار، فراهم شدن خدمات آب، برق و سرویس‌های بهداشتی، اورژانس، مسائل ترافیکی و جاده‌ای مرز خسروی برای تردد زائران اربعین موردبحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر رازانی همچنین در این جلسه مجتبی نیک کردار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه را به‌عنوان سرپرست موقت ستاد اربعین استان معرفی کرد.

در ادامه این نشست مقرر شد شهرداری‌های قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب زیرساخت‌های پارکینگی این شهرستان‌ها را برای ایام اربعین پیش رو آماده‌سازی کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج