آیت‌الله مصباح یزدی :پیامبران آمدند تا مردم حجتی بر خدا نداشته باشند و به این مساله بارها در قرآن تاکید شده است، خداوند گرفتاری‌ها را برای برخی از افراد به وجود می‌آوردند تا آن‌ها عاقبت کارهایشان را بچشند و دست از انجام گناه بردارند.

به گزارش خبرگزاری موج ازقم ،آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی شامگاه پنجشنبه در جلسه درس اخلاق که در دفتر رهبر معظم انقلاب برگزار شد، با اشاره به ضرورت تحقیق در انتخاب اشخاص برای مدیریت اظهار کرد: افراد در انتخابات باید به دنبال انتخاب شخص اصلح باشند و قوه مجریه باید دستورات الهی را در جامعه پیاده کند.

وی ادامه داد: بارها پیامبران الهی با معجزات به نزد مردم آمدند، اما آن‌ها با وجود این معجزات، نبوت پیامبران را نپذیرفتند، به عنوان مثال خداوند قوم ثمود را هدایت کردند، اما این قوم هدایت را قبول نکردند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: بارها در طول تاریخ اشخاص با فراست فریب شیطان را خوردند، زمانی که حق و باطل با هم در آمیخته شد، تشخیص کار صحیح سخت است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به عذاب خداوند اظهار کرد: عذاب‌هایی که بر اقوام گذشته نازل شد، به خاطر این بود که این قوم‌ها به صورت عمدی مرتکب گناه شدند و راه را برای هدایت دیگران بستند، این اقوام کاری می‌کردند که دیگران نتوانند راه حق را از راه باطل تشخیص بدهند.

وی ادامه داد: پیامبران آمدند تا مردم حجتی بر خدا نداشته باشند و به این مساله بارها در قرآن تاکید شده است، خداوند گرفتاری‌ها را برای برخی از افراد به وجود می‌آوردند تا آن‌ها عاقبت کارهایشان را بچشند و دست از انجام گناه بردارند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: زمانی که حاکمی را خدا تعیین کند، اگر مردم به صورت عمدی در مقابل این دستور خداوند بایستند، خدا آن‌ها را در همین دنیا عذاب می‌دهد.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به قانون الهی اظهار کرد: باید قانون در چارچوب دستورات الهی باشد، حاکم هم یا باید توسط خداوند تعیین شود یا اینکه نیابت عامه از جانب خدا داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر عموم مردم بنا را بر عصیان گذاشتند، هیچ مخلوقی در اینجا نمی‌تواند کاری کند، خداوند سعی می‌کند که چنین مردمی به راه راست برگردند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: اگر مومنین قدرت داشته باشند، می‌توانند که جلوی فرد متمرد را بگیرند و آن فرد را کنترل کنند، خداوند بهترین مخلوقات خودش را برای مردم مبعوث کرد، پیامبران الهی سال‌ها جفای مردم را تحمل کردند و فرستادن پیامبران توسط خداوند نشانه رحمت خدا است.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به سنت تکوینی خداوند اظهار کرد: براساس این سنت امام علی(ع) به عنوان وصی رسول اکرم(ص) انتخاب شد، اما این امام معصوم و پس از او 10 تن دیگر از ائمه معصومین(ع) یکی پس از دیگری توسط افراد ظالم به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: زمانی که رسول اکرم(ص) سخن می‌گفت، مشرکین انگشت‌هایشان را در گوش قرار می‌دادند تا سخن پیامبر(ص) را نشنوند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: احکام اسلام بهترین احکامی است که خداوند در طول تاریخ برای یک امت قرار داده است، خدا جانشین‌هایی را پس از پیامبر(ص) تعیین کرد تا مردم را هدایت کنند، بت‌پرست‌ها هم حقانیت امام حسین(ع) را شناختند و اکنون پس از 1400 سال نمی‌توانیم بگوییم که حق را نشناختیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خداوند در هدایت برای ما جای ابهام نگذاشته است و باید خداوند را به خاطر نعمت هدایت شکر کنیم، خدا به ما این افتخار داده است که پرچم اسلام را در دنیا زنده کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج