مدیرکل محیط زیست استان گلستان گفت: استفاده از ماهیان تالاب با قلاب برای جوامع محلی مجاز است و برای حق آبه تالاب‌ها، با آب منطقه‎ای و وزارت نیرو رایزنی شده و تمهیدات لازم برای استفاده حق آبه از سدها و رودخانه‎ها دیده شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، اسماعیل مهاجر شامگاه سه‎شنبه در جمع خبرنگاران در بازدید از تالاب بین المللی آلاگل اظهار داشت: 3 تالاب بین المللی در مرز مشترک ایران و ترکمنستان قرار دارد که تالاب آلماگل با  300 هکتار دارای آب شیرین، تالاب اجی گل با 250 هکتار با درجه نمک بسیار بالا و تالاب آلماگل با 2 هزار و 500 هکتار قرار دهد.

مدیرکل محیط زیست استان گلستان افزود: ورودی کانال آلاگل لایروبی شده اما با این حال تالاب باید لایروبی شود زیرا سیلاب‎ها، رسوب‎های زیادی را وارد تالاب کرده است.

وی تصریح کرد: استفاده از ماهیان تالاب با قلاب برای جوامع محلی مجاز است و برای حق آبه تالاب‌ها، با آب منطقه‎ای و وزارت نیرو رایزنی شده و تمهیدات لازم برای استفاده حق آبه از سدها و رودخانه‎ها دیده شده است.

مهاجر یاداور شد: با توجه به پسروی آب دریا خزر و نظر به اینکه منبع اصلی تامین آب خلیج گرگان و تالاب گمیشان، از این دریا است در حال حاضر این 2 خشک شده اما از امسال شاهد پیشروی آب دریا خواهیم بود و دوره برگشت آب به سمت تالاب گمیشان و خلیج گرگان یا تالاب میانکاله در سال جاری آغاز خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست استان گلستان تاکید کرد: ما آمادگی داریم افرادی که در اطراف تالاب‎های مرزی شهرستان گتبدکاووس زمین دارند برای ایجاد اقامتگاه‎های تفریحی و توریستی اقدام کنند، این افراد از وجود آب موجود جهت قایق پدالی و تفریحی استفاده کنند.

وی گفت: همچنین قرار است با همکاری شیلات، پرورش ماهیان بومی را افزایش دهیم تا در اقتصاد پروتئین منطقه نیز سهیم باشیم و جوامع محلی در این راستا در اولویت قرار دارند.

مدیرکل محیط زیست استان گلستان تصریح کرد: حفظ و نگهداری این 3 تالاب سبب جلوگیری از وجود و نشر ریزگرده‌ها از شمال مرز ترکمنستان خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج