مسوول تالاب بین‎المللی آلاگل با اشاره به کاهش سطح آب در تالاب بین‎المللی آلاگل گفت: در حال حاضر کمتر از ۲ هزار هکتار، آب در تالاب آلاگل وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، هادی آتابای شامگاه سه‎شنبه در بازدید از تالاب بین المللی آلاگل اظهار داشت: تالاب آلاگل یکی از تالاب‌های بین‌المللی استان گلستان است و در وضعیت پرآبی 2 هزار و 500 هکتار آب دارد.

مسوول تالاب بین‎المللی آلاگل تصریح کرد: با توجه به رطوبت بالا این منطقه، وجود تالاب‌ها در منطقه سبب جلوگیری از فرسایش خاک خواهد شد.

وی تصریح کرد: 50 درصد وجود ریزگردها در خوزستان به علت خشک شدن تالاب‌ها است و اگر در این منطقه تالاب‎ها خشک شود، منطقه ما هم شاهد ریزگرده‎ها خواهد بود.

آتابای یادآور شد: کنترل سیلاب‌ها یکی دیگر از کارکردها اهمیت تالاب‌ها است و این تالاب‌ها سبب می‌شود حجم آب‌ها کنترل شده و سبب عدم خسارت خواهد شد.

مسوول تالاب بین‎المللی آلاگل تاکید کرد: جوامع محلی از این تالابها در کشاورزی، دامداری، پرورش آبزیان و گردشگری استفاده می‎کنند و یکی از عوامل اصلی سکونتگاه این جوامع در منطقه وجود این تالاب‎ها است.

آتابای تصریح کرد: در حال حاضر کمتر از 2 هزار هکتار، آب در این تالاب وجود دارد و از 15 خرداد سال 95، منبع اصلی تامین آب از سد شیرین دره خراسان شمالی سبب کاهش آب شده است.

مسوول محیط‎بانی تالاب آلاگل گفت: به علت وجود آب در تالاب، این گونه‎های گیاهی تولید شده و این گونه‎ها سبب تغذیه پرندگان زمستانی مهاجر منطقه خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر تالاب آلماگل و اجی گل ایده ال نیست اما بد نیست، تالاب آجی‎گل 250 هکتار و آجی گل اخی تپه و آجی گل تنگلی 250 هکتار آب دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج