مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور با اشاره به بازید ۲۰ میلیون بازدید کننده داخلی و خارجی از موزه‌های کشور گفت: در حال حاضر ۱۵ موزه منطقه‌ای در کشور وجود دارد و ۱۲ موزه در دست ساخت داریم.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد‌رضا کارگر صبح امروز در مراسم بازگشایی موزه باستان‌شناسی گرگان با بیان اینکه 650 موزه در کشور وجود دارد، اظهار داشت: 70 درصد موزه‌های میراث کشور به باستان‌شناسی می‌پردازد.

وی تصریح کرد: استان گلستان از گذشته اقلیم خوبی داشته و این منطقه جزء قدیمی ‏ترین مناطق برای زندگی به شمار می ‏رود و بر این اساس تنوع در میراث تاریخی و باستان‌شناسی در این منطقه به واسطه جاذبه اقلیمی وجود دارد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور تصریح کرد: آثار تاریخی در این منطقه منحصر به فرد است و باستان‌شناسان داخلی و خارجی برای بازدید از موزه‏ های تاریخی وارد کشور می‏شوند.

وی گفت: لازم دانستیم موزه‌ای در خور استان برای پژوهش ساخته شود و در 3 سال گذشته تصمیم گرفته شد بازسازی انجام شود و در استان شرایط واگذاری یک بنای تاریخی که شرایط مناسبی داشته باشد، وجود دارد.

کارگر اظهار کرد: سازمان فرهنگی تمایل دارد که یک موزه را بنا کند و اعلام آمادگی می‌کنیم که موزه منطقه‌ای در استان گلستان بسازیم و در این موزه‏ ها به هم موضوع باستان‌شناسی و تاریخی و مردم‌شناسی پرداخته می‌شود که زیربنای تاریخ و میراث هستند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 15  موزه منطقه‌ای در کشور وجود دارد و 12 موزه نیز در دست ساخت داریم که سهم استان گلستان یک ساختمان از این تعداد موزه است.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور افزود: موزه نقش مهمی در توسعه پایدار دارد و مردمی که نسبت به گذشته خود آگاهی پیدا می ‏کنند، باصلابت بیشتری در جامعه زندگی می‏کنند.

کارگر با اشاره به اینکه 45 موزه خصوصی در کشور وجود دارد و شعار ما هر هفته یک موزه است، گفت: آثار ایران در مهم‌ترین کشورهای جهان وجود دارد و خواهان بازگردانده شدن آنها هستیم و 3 اثر باستانی در سال گذشته به کشور بازگشته است.

وی افزود: 20 میلیون بازدید کننده داخلی و خارجی در کشور از موزه‏ ها بازدید کردند که از این تعداد یک میلیون و 300 هزار نفر گردشگر خارجی بودند.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور به موزه‏ های روستایی کشور اشاره کرد و گفت: امید داریم این موزه‌ها به سمتی حرکت کند که فرهنگ باقی بماند و اعتقاد داریم  در موزه روستایی آثار باستانی باید با فرهنگ آن منطقه عجین باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج