رئیس دادگستری کردکوی با بیان اینکه بیشترین ورودی پرونده‎ها به دادگستری این شهرستان مربوط به جرم «تهدید» است، گفت: افزایش آمار پرونده‎های «تهدید» حاکی از آن است که برای افزایش تحمل مردم باید فرهنگ‎سازی شود.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‎الاسلام سیدرضا سیدحسینی عصر امروز در جلسه کارگروه اجتماعی کردکوی که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات، اظهار کرد: پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی از سه سطح کلی فرهنگی – اجتماعی، امنیتی و قضایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه مهم‎ترین سطح در مسأله آسیب‎های اجتماعی فرهنگی – اجتماعی است، گفت: اگر بخش فرهنگی – اجتماعی نتواند موفق عمل کند موفقیت در سایر بخش‎ها کمتر می‎شود.

*ضرورت تغییر باورها و سبک زندگی/ کاهش ووردی پرونده‎ها به دادگستری کردکوی

رئیس دادگستری کردکوی بر ضرورت تغییر باورها و سبک زندگی تاکید کرد و افزود: این مهم جز با کار فرهنگی و اجتماعی توسط دستگاه‎های ذیربط و متولی امر فرهنگ محقق نخواهد شد.

سیدحسینی با بیان اینکه سطح امنیتی مربوط به محیط زندگی است که شهرداری و بهزیستی می‎توانند در این خصوص کمک کنند، بیان کرد: بخش قضایی آخرین مرحله است که دستگاه قضا می‎تواند با تدوین قانون‎های مفید از جرایم و آسیب‎های اجتماعی پیشگیری کند.

وی از کاهش ورودی پرونده‎ها به دادگستری کردکوی خبر داد و مطرح کرد: در سال 1394 بیش از 20 هزار پرونده قضایی در دادگستری کردکوی وجود داشت که این تعداد در سال 1395 به 17 هزار پرونده رسید در واقع در سال 1395، 3 هزار فقره از پرونده‎های ورودی به دادگستری کردکوی کاهش یافت.

رئیس دادگستری کردکوی ادامه داد: در حالی که در سال 1394،از بین 20 هزار پرونده ورودی 19 هزار فقره از آن مخدومه و رسیدگی شد، تصریح کرد: در سال 1394 بیش از 4 هزار فقره پرونده رسیدگی نشده وجود داشت که تعداد پرونده‎های مانده و رسیدگی نشده در سال 1395 به 2 هزار و 700 فقره رسیده است از طرفی عملکرد دادگستری کردکوی در سال 1395 در رسیدگی به پرونده‎ها نسبت به سال 1394 مثبت بوده است.

سیدحسینی با اشاره به نوع جرایم ورودی در دادگستری کردکوی، توضیح داد: بیشترین ورودی پرونده‎ها مربوط به جرم تهدید است طوری که یک هزار و 561 مورد شکایت تهدید صورت گرفته است که افزایش آمار پرونده‎های تهدید حاکی از آن است که تحمل مردم باید افزایش یابد که تحقق این مهم نیازمند کار فرهنگی و امنیتی است.

وی با بیان اینکه بعد از تهدید، به ترتیب سرقت، تصادفات و ضرب و جرح بیشترین ورودی پرونده‎ها به دادگستری کردکوی را به خود اختصاص دادند، افزود: وقوع 951 مورد تصادف در کردکوی حاکی از آن است که این مسأله به فرهنگ‎سازی نیاز دارد.

*ثبت 315 طلاق مربوط به کردکوی نیست

رئیس دادگستری کردکوی با بیان اینکه میزان طلاق در کردکوی در سال 1395 رشد نداشته است، مطرح کرد: در سال 1395، 148 مورد درخواست طلاق توافقی ثبت شده است که با احتساب طلاق‎های یک طرفه و غیرتوافقی به 200 مورد رسیده بود که در مجموع  217 حکم طلاق صادر شده که تنها 180 مورد از آن اجرا شده است.

سیدحسینی با بیان اینکه ثبت 315 مورد طلاق در کردکوی مربوط به این شهرستان نیست، اظهار کرد: معمولاً برای اینکه میزان طلاق اجرا شده در دفترخانه‎ها به حد توازن برسد از شهرستان‎های اطراف نیز برای طلاق به دفترخانه‎های کردکوی می‎آیند.

وی با بیان اینکه شهرستان کردکوی در  سال 1395 نسبت به سال 1394، 15 الی 20 درصد افزایش آمار طلاق داشته است، یادآور شد: دو مرکز مشاوره زیر نظر پیشگیری از وقوع جرم در کردکوی راه‎اندازی شد و پرونده‎ها قبل از دادگستری به مراکز مشاوره ارجاع داده می‎شوند.

رئیس دادگستری کردکوی بر برگزاری آموزش‎های قبل از ازدواج و شناسایی انگیزه‎های طلاق تاکید کرد.

سیدحسینی با بیان اینکه در سال 1395، 189 درخواست صدور اجرائیه هیأت حل اختلاف کار و کارگر در کردکوی وجود داشته است، متذکر شد: 189 کارگر علیه کارفرما حکم داشتند که ضروری است اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی سازوکاری برای این افراد ایجاد کند تا برای حل این مشکل به دادگستری مراجعه نکنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج