طی سه روز گذشته عدم توانایی در کنترل خشم و حمل و نگهداری سلاح سرد و اسلحه غیرمجاز باعث مرگ سه نفر در استان گلستان شد.

به گزارش خبرگزاری موج، بر اساس آمارهای رسمی در استان گلستان غریب به 32  هزار اسلحه شکاری مجاز در اختیار دارندگان سلاح و شکارچیان قرار دارد که تجربه و بررسی‌های غیررسمی و نظرات کارشناسان نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی نیز در این استان اسلحه غیرمجاز نگهداری می‌شود.

نگهداری این سلاح‌‌های غیرمجاز نه تنها از نظر امنیتی می‌تواند تبعاتی را برای استان داشته باشد بلکه در مواقعی که فرد نگهدارنده در حالت عصبانیت و خشم قرار می‌گیرد، اگر از توانایی کنترل خشم برخوردار نباشد می‌تواند باعث وقوع جنایتی هولناک شود.

استفاده از سلاح‌های شکاری غیرمجاز طی سال‌های گذشته در پرونده‌های جنایی به عنوان عامل اصلی و آلت قتاله بوده که نشان می‌دهد مسئولان باید تمهیداتی را برای برخورد با دارندگان سلاح شکاری غیرمجاز و جمع‌آری آن بیاندیشند.

در کنار سلاح شکاری که جزء سلاح‌های گرم محسوب می‌شود، حمل سلاح سرد بخصوص در قشر جوان و نوجوان طی سال‌های گذشته به عنوان ابزاری خودنمایی و ارضاء حس قدرت بسیار شایع شده است.

افزایش استفاده از سلاح سرد در نزاع‌ها و درگیری‌ها و وقوع قتل و جنایت با سلاح سرد، قانون‌گذار را بر آن داشت تا حمل سلاح سرد شامل قمه، شمشیر، چاقوی ضامن‌دار، ساتور، قداره یا پنجه بوکس و نیز سایر ادواتی که صرفا در درگیری فیزیکی و ضرب و جرح کاربرد دارد را جرم محسوب کند.

در قانون آمده است مرتکب به حداقل مجازات مقرر در این ماده محکوم می‌گردد. واردات، تولید و عرصه سلاح‌های مذکور ممنوع است و مرتکب به جزای نقدی درجه 3 محکوم و حسب مورد، این سلاح‌ها به نفع دولت ضبط یا مرجوع می‌شود.

متاسفانه طی سه شب گذشته و در ایام تعطیلات، سه نزاع و درگیری منجر به قتل در استان گلستان رخ داد که دو فقره آن با سلاح سرد و یک فقره با اسلحه شکاری غیرمجاز به وقوع پیوسته است.

نزاع خانوادگی و مرگ جوان 33 ساله با ضربه چاقو

ساعت 21 و 20 دقیقه شامگاه 14 خردادماه جاری در روستای قره‌قاچ شهرستان رامیان یک مورد نزاع و درگیری دسته جمعی به پلیس 110 گزارش شد که ماموران بلافاصله در محل حاضر شده که مشخص شد اعضای دو خانواده که از گذشته دارای اختلافاتی بودند، با هم درگیر شده که بر اثر این درگیری پنج نفر با ضربات چاقو مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

بر اثر وقوع این درگیری و مجروح شدن افراد، یک مرد جوان 33 ساله به دلیل شدت جراحت جان باخت و چهار نفر دیگر نیز در بیمارستان بستری هستند.

در تحقیقات نخست پلیس مشخص شد ضارب اصلی نیز در بیمارستان بستری است که با دستور مقام قضایی تحت نظر قرار گرفت.

مجتبی مروتی رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان گلستان در خصوص این واقعه اظهار کرد: ضارب مردی 24 ساله است که بلافاصله در تحقیقات پلیسی به جرم خود اعتراف کرده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه این دو خانواده از گذشته دارای اختلافات و دارای پرونده قضایی هستند و با توجه به عدم صلح و سازش دو طرف، این اختلافات به روز درگیری کشانده شده و متاسفانه این واقعه تلخ را رقم زد.

لحظه‌ای عصبانیت و قتل پسرعموی 14 ساله در گنبدکاووس

بر اساس این گزارش، در ساعت 30 دقیقه بامداد 15 خردادماه جاری نیز یک درگیری منجر به جرح در شهرستان گنبدکاووس به پلیس 110 استان گزارش شد که بلافاصله پس از حضور نخستین تیم گشتی مشخص شد دو جوان 14 و 15 ساله به دلیل مشاجره لفظی با یکدیگر درگیر شده و جوان 15 ساله، پسرعموی 14 ساله خود را با ضربه چاقو به قتل رساند.

مروتی در خصوص این پرونده نیز گفت: متاسفانه در این پرونده نیز عدم توانایی در کنترل خشم، حمل غیرمجاز سلاح سرد باعث وقوع این حادثه شد که بلافاصله ضارب توسط پلیس شناسایی و دستگیر شد.

اختلاف خانوادگی و قتل با سلاح شکاری در گرگان

گفتنی است در سومین حادثه خونین در استان گلستان نیز، در کوی خیام شهر گرگان وقوع یک فقره تیراندازی و قتل به پلیس 110 گزارش شد که بلافاصله تیم‌های گشت پلیس 110 به محل اعزام شدند که مشخص شد فردی با اسلحه شکاری غیرمجاز دوست چندساله خود که سال‌ها با وی اختلاف داشته را به قتل رسانده است.

رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان گلستان در خصوص جزئیات این حادثه گفت: در این پرونده، قاتل و مقتول از دوستان قدیمی بوده که با یکدیگر رفت و آمد خانوادگی داشتند.

مروتی بیان کرد: این دو فرد از سال‌ها پیش با یکدیگر دچار اختلافات خانوادگی شده و متاسفانه این اختلافات طی این سال‌ها حل نشده است.

وی اضافه کرد: قاتل و مقتول دارای سابقه کیفری بودند و در شب حادثه که سه شب گذشته بوده، مقتول به منزل قاتل مراجعه کرده که صحبت‌های آنها به مشاجره لفظی منجر می‌شود و قاتل نیز به دلیل عدم توانایی در کنترل خشم و با توجه به آنکه اعضای منزل اسلحه شکاری غیرمجاز را نگهداری می‌کردند، به وسیله این سلاح شکاری، دوست خود (مقتول) را با شلیک یک گلوله به قتل رساند.

مروتی گفت: در حال حاضر فرد ضارب متواری است و تلاش برای دستگیری وی ادامه دارد اما فرد نگهدارنده سلاح غیرمجاز شناسایی و دستگیر شده است.

بر اساس این گزارش، این سه پرونده قتل که در کمتر از سه روز به وقوع پیوست، اهمیت برخورد با دارندگان سلاح غیرمجاز و افزایش هوشیاری خانواده‌ها در نظارت بر رفتار فرزندان و فرهنگ‌سازی در راستای کنترل خشم و افزایش توانایی حل مشکلات را نشان می‌دهد و امیدواریم مسئولان، دلسوزانه به مسئولیت خود در این حوزه‌ها بپردازند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج