مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: با توجه به اینکه فرآیندهای صادرات در انزلی برای تجار تسهیل شده بندرانزلی محور اصلی فعالیت‌های بازرگانی تجار کشور تبدیل است.

 به گزارش خبرگزاری موج، حسین چراغی در نشست با معاون استاندار قزوین، اعضای اتاق بازرگانی استان قزوین ضمن ارایه گزارشی از توانمندی‌های این اداره کل با اشاره به اینکه بندرانزلی بزرگ‌ترین و پر سابقه ترین بندر شمال کشور است اظهارکرد: بندرانزلی به دلیل همجواری گیلان با هشت استان کشور و همچنین دسترسی به دریا و تاسیسات و امکانات بندری، می‌تواند بارانداز فعالیت‌های تجاری و صادراتی این استان‌ها به کشورهای روسیه و CIS باشد .

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با استان‌های زنجان و قزوین و سایر استان‌ها افزود: بخشی از تجار و فعالان اقتصادی این استان‌ها که در گذشته از طریق دیگر بنادر، کالای خویش را ترخیص و یا صادارت می‌کردند، به جهت تسهیل و بهینه بودن مبادلات تجاری و بازاریابی‌های پیوسته‌ای که از درگاه‌های تجاری استان در کشورهای هدف صورت می گیرد، امروز بندرانزلی را به عنوان محور اصلی فعالیت‌های بازرگانی تجار این استان‌ها می شناسند .

چراغی توسعه صادرات و ارتقای مبادلات تجاری را از مهم‌ترین اهداف و محور تحرکات اقتصادی اخیر اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان با استان قزوین دانست و خاطرنشان کرد: فرآیندهای صادرات در انزلی برای تجار تسهیل شده است.

گیلان کانون توجه فعالان اقتصادی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه که گیلان کانون توجه فعالان اقتصادی است و ورود هیئت‌های مختلف اقتصادی از کشورهای روسیه، آذربایجان، ‌ارمنستان و دیگر کشورها نشان دهنده اهمیت جغرافیایی این استان در حوزه تجارت است عنوان کرد: نمایشگاه مشترک ایران و روسیه که اتاق‌های بازرگانی استان‌های شمالی از جمله قزوین نیز در آن نقش پررنگی داشته است، می‌تواند بستر توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی را در گیلان فراهم کند .

هادی تیزهوش تابان، اتاق‌های بازرگانی استان‌های قزوین و گیلان را به لحاظ قرارگرفتن در نقطه اتصال چندین استان کشور از جمله پایتخت، مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی کشور از سرمایه‌گذاری در گیلان استقبال می‌کنند و هم‌اکنون این استان با داشتن ظرفیت‌های مهم اقتصادی در بنادر مورد توجه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است .

قزوین و گیلان در سطح ملی به اقتصاد کشور خدمات می‌دهند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین با بیان اینکه امکانات موجود در گیلان به عنوان امکانات ملی شناخته می‌شود گفت: نمایشگاه مشترک ایران و روسیه در انزلی دارای پیامدهای بسیار مثبتی بود زیرا نشان داد که می‌توانیم از ظرفیت‌های خالی خود در جهت بالا بردن بهره‌وری و افزایش کیفیت کالا و پایین نگه داشتن قیمت تمام شده استفاده بیشتری کنیم تا بازار استان‌های جنوبی روسیه را در اختیار بگیریم .

علی کشاورزبا بیان اینکه دو استان قزوین و گیلان در سطح ملی به اقتصاد کشور خدمات می‌دهند ادامه داد: امیدواریم ایجاد پایانه‌ی صادراتی، تعرفه‌های تضمینی و تسهیل در صادرات مورد توجه قرار گیرد و با شناخت از بازارهای هدف از طریق بازاریابی، شاهد کاهش دپو شدن کالا در انبارها باشیم و از سویی دیگر بهره‌وری خودمان را نیز افزایش دهیم .

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین با بیان این مطلب که روس‌ها با حضور در این نمایشگاه نشان دادند که در استفاده از فرصت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی از ما جلوتر حرکت کرده‌اند اظهار کرد: استان قزوین هم می‌تواند با ایجاد یک پایانه لجستیکی و کانتینری به عنوان یک مرکز هاب اقدام کند و از سویی با ایجاد مرکز دایمی در شهرستان می‌تواند کالاهای این استان را معرفی کند و نقش مهمی را در اقتصاد مقاومتی ایفاء کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج