رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از افزایش قاچاق در کشور، گفت: اصلاح نظام بانکداری، مالیات بر ارزش‌افزوده، بیمه و گمرک از اولویت‌های کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال 96 است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، محمدرضا پور ابراهیمی در نشست خبری با بیان این مطلب که امروز معادل ارزش نفتی که می‌فروشیم واردات کالای قاچاق داریم، ابراز داشت: بر اساس آمارها واردات کالای قاچاق از 25 میلیارد دلار به 20 میلیارد و 15 میلیارد دلار اعلام می‌کند اما واقع امر خلاف این را نشان می‌دهد تا جایی که افزایش این معضل باعث تعطیلی واحدهای تولیدی بی‌شماری در کشور شده است.

وی بدهی حال حاضر دولت را 730 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: بر اساس سیاست‌های اصل 44 قرار بود شرکت‌های دولتی به بخش غیردولتی و خصوصی واگذار شود اما این امر باعث تصدی‌گری بیشتر دولت در اقتصاد کشور شد

وی در ادامه از مزیت‌ها و معافیت‌هایی که برای استان‌های کمتر توسعه‌یافته در نظر گرفته‌شده یادکرد و افزود: معافیت گمرکی، معافیت مالیاتی و ... همگی ازجمله امتیازاتی است که برای کاهش فاصله استان‌های برخوردار و کمتر برخوردار در نظر گرفته‌شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: به‌علاوه قانونی را تصویب کردیم که مجموعه‌های وابسته به دولت مانند ایدرو و ایمیدرو فقط می‌توانند در مناطق محروم سرمایه‌گذاری کنند.

وی در ادامه از پیامدهای برجام برای اقتصاد کشور هم‌سخن گفت و تأکید کرد: برخی از پیامدها بسیار مثبت و برخی بینابین بود و در بخش‌هایی هم اتفاق خاصی رخ نداده است.

به گفته این نماینده مجلس افزایش فروش نفت ایران تا 2.7 میلیون بشکه و همچنین به دست آوردن مجدد بازار از پیامدهای مثبت برجام بود.

وی اظهار کرد: در حوزه بانکداری اتفاق خاصی رخ نداد و رویکرد بانک‌های بزرگ دنیا برای تعامل با ما تغییر چندانی نکرده، اگرچه گشایش‌هایی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد مناطق ویژه اقتصادی اورامانات، کرمانشاه و توسعه منطقه ویژه اسلام آبادغرب را نیز بررسی خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج