فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی قم گفت: حفظ و نگهداری از آثار و اماکن تاریخی جز با مشارکت های اجتماعی ممکن نیست و در این زمینه انجمن ها و تشکل های مردم نهاد نقش مهم و اساسی دارند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی قم درهمایش حافظان میراث فرهنگی که در گنجینه آثار مراجع استان قم برگزار شد گفت: سیاست فرماندهی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی مبتنی است بر حفاظت دانش محور، مشارکت اجتماعی و امنیت پایدار، در این راستا انجمن ها و تشکل های مردم نهاد نقش مهمی در صیانت از میراث فرهنگی دارند.

وی افزود: استان قم بیش از 350 اثر ثبت ملی دارد که با توجه به امکانات و تجهیزات و همچنین نیروی انسانی یگان، پاسخگوی صیانت همه جانبه و دقیق از میراث فرهنگی استان نیست.

سرهنگ بهروز ایزدی ادامه داد: با توجه به جذابیت موضوعی، هویت مشترک ملی، علاقه مندی قشر عظیمی از جامعه، به دنبال جلب مشارکت های اجتماعی در مباحث میراث فرهنگی هستیم.

وی به همکاری و حمایت های نهادهای انتظامی – امنیتی و مشارکت های مردمی و اجتماعی در حفظ میراث فرهنگی در معرفی متجاوزان به عرصه میراث فرهنگی تاکید کرد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی قم گفت: از ساماندهی سیستم مانیتورینگ، ارتقاء حفاظت الکترونیکی، توسعه و تجهیز شبکه رادیویی، راه اندازی تلفن گویا، ایجاد سامانه مرکز هشدار الکترونیک، به عنوان بخشی از عملکرد فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان از زمان حضور هفت ماهه خود یاد کرد.

وی ادامه داد: به غیر از حفاظت دانش محور، فرهنگ سازی و تسهیل در فراهم کردن زمینه های مشارکت های اجتماعی و ظرفیت های مردمی از دیگر اقدامات یگان حفاظت قم بوده است.

ایزدی در پایان از  اجرای طرح همیار گردشگر در نوروز 96، دیدار با ائمه جمعه و جماعت، تعامل با سمن ها و تشکل ها به عنوان بخشی از فعالیت ها در زمینه فراهم ساختن فضای مشارکت پذیری در استان قم یاد کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج