مدیرشیلات و امور آبزیان استان قم گفت: سال گذشته استان قم موفق به تولید چهار میلیون قطعه ماهی زینتی در انواع مختلف شد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرشیلات و امور آبزیان استان قم گفت: سال گذشته استان قم موفق به تولید چهار میلیون قطعه ماهی زینتی در انواع مختلف شد.

وی افزود: استان قم با تولید و پرورش این تعداد ماهی زینتی رتبه هشتم کشوری را به خود اختصاص داد.

محمد رضا طاهری بیان داشت: تولید ماهی های زینتی در این استان با فعالیت و تخصص آبزی پروران و کشاورزان صورت گرفته است که در این حوزه زحمات بسیاری را کشیده اند.

 وی با اشاره به ایجاد اشتغال در حوزه ماهی های زینتی گفت: تولید گونه های مختلف ماهی های زینتی برای 200 تن اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

مدیرشیلات و امور آبزیان استان قم ادامه داد: بیش از 10 گونه وارداتی ماهی زینتی با حضور کارشناسان تکثیر مصنوعی شده است و از واردات آن جلوگیری شد.

 وی با اشاره به  مجتمع گلخانه ای رزبند بیان داشت: 40 واحد تولیدی در این مجتمع فعال است که در کنار تولید انواع گیاه، استخرهای ذخیره آب به متراژ یک صد متر مربع وجود دارد.

طاهری ابراز داشت:  به صورت ترویجی بچه ماهی در اختیار این استخرها قرار گرفته که بعد از دو سال در حال حاضر مولد شده اند که با عمل تکثیر و با تزریق هورمون، تخم ها به صورت یکجا از ماهی ها خارج می شوند تا شاهد تولید انبوه ماهی های زینتی باشیم.

 وی خاطر نشان کرد: این طرح در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اقتصاد مقاومتی- تولید و اشتغال و بهره برداری بهینه از امکانات موجود صورت گرفته است.

 مدیرشیلات و امور آبزیان استان قم با اشاره به ارائه تسهیلات به بهره برداران این مجتمع گفت: پنج فقره وام کم بهره در اختیار آنان قرار گرفته است تا بتوانند بر روی استخرها پوشش گلخانه ای راه اندازی کنند.

 طاهری بیان داشت: هر استخر قابلیت تولید 25 هزار قطعه ماهی زینتی دارد که می تواند در درآمدزایی و توسعه اقتصادی کشور نقش مهمی ایفا کند.

 مجتمع گلخانه ای رزبند در آزادراه ساوه – تهران در 10 کیلومتری سلفچگان قرار دارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج