مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: حافظان اصلی میراث فرهنگی مردم هستند و دستگاه های اجرایی و ارگان ها مختلف موظف هستند مردم را با وظایف خود آشنا کنند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم درهمایش حافظان میراث فرهنگی که در گنجینه آثار مراجع استان قم برگزار شد گفت: حفظ آثار تاریخی یک وظیفه همگانی است ، در صورتی که این آثار به مردم معرفی شود، مردم به عنوان یک متولی با آن برخورد می کنند.

وی افزود: دولت یازدهم در حفظ و احیاء میراث فرهنگی کارنامه درخشانی از خود به یادگار گذاشت.

عیسی رضایی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید 7 اثر در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید که  از این میان در حوزه آثار تاریخی ملموس پنج ثبت جهانی و در حوزه آثار تاریخی ناملموس 2 اثر، ثبت جهانی شد که دستاورد بزرگ دولت یازدهم در حوزه میراث فرهنگی محسوب می شود.

وی اضافه کرد: استرداد حدود 580 شئ تاریخی ایران از کشورهای آمریکا، ایتالیا و بلژیک از دیپلماسی فعال فرهنگی دولت یازدهم برای استرداد اموال تاریخی به کشور حکایت می کند که این موفقیت بسیار مهم نتیجه تعامل سازنده و  ارتباط مناسب و سالم با کشورهای دنیا است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: در استان قم 350 اثر ثبت ملی و 15 هزار شیئ تاریخی داریم که متاسفانه حرمت این آثار را نگه نداشتیم چرا که  این اشیاء در مکان نامناسب و بدون استاندارد نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه قم در چهار راه موصلاتی کشور قرار گرفته است گفت: قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام و قطب بزرگ دنیای تشیع محسوب می شود و  محور توسعه استان نیز گردشگری مذهبی و زیارتی  است و داشتن موزه نیاز اصلی میراث فرهنگی و گردشگری استان به حساب می آید

مدیرکل میراث فرهنگی قم افزود: یکی از مهمترین وظایف در حوزه میراث فرهنگی، معرفی و شناسایی  میراث بزرگ اسلامی و شیعی به مردم و گردشگران است و بدون داشتن موزه مدرن این شناسایی به طور کامل، میسر نمی شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج