مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی بند ناف رویان گفت: ذخیره ۲۰هزار نمونه خون بندناف در بانک‌های عمومی و ۸۰ هزار نمونه در بانک خصوصی سرمایه این مراکز در سطح کشور است.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی بند ناف رویان اظهار داشت: ایران بزرگ‌ترین ظرفیت بانک سلولی در سطح منطقه را داشته و این سلول‌های بنیادی  از خون بندناف نوزاد تازه متولدشده گرفته و در بانک‌های خصوصی و دولتی ذخیره و نگهداری می‌شود.

مرتضی ضرابی از ذخیره 20 هزار نمونه خون بند ناف در بانک‌های عمومی خبر داد و تصریح کرد: این مراکز در پژوهشگاه رویان، سازمان انتقال خون و بیمارستان شریعتی فعال بوده ولی بانک خصوصی با 80 هزار نمونه ذخیره تنها در پژوهشگاه جهاد رویان فعال است.

وی عملکرد این بانک‌ها را در نگهداری خون بندناف و جفت جنین توضیح داد و گفت: در بانک‌های عمومی خانواده با اهداء خون بندناف اجازه می‌دهند کسانی که به این سلول‌های بنیادی احتیاج دارند از آن استفاده کرده اما در بانک خصوصی خانواده ضمن امکان اهداء حق استفاده آن را برای خود محفوظ نگه‌داشته و هزینه نگهداری آن را نیز می‌پردازد.

مدیرعامل بانک سلول‌های بنیادی بند ناف رویان با درخواست از خیرین برای فعالیت در این حوزه خاطرنشان کرد: درمان بیماران تالاسمی، سرطان‌های خون و درمجموع بیماری‌های خونی از این روش بسیار مؤثرتر از روش‌های شیمی‌درمانی بوده اما هزینه نگهداری و انجام آزمایش‌ها ژنتیکی آن سنگین بوده و این موضوع لزوم ورود خیرین با این حوزه را نشان می‌دهد.

وی بابیان این اصل که کشور از این روش می‌تواند در کاهش هزینه‌های درمانی و خروج ارز از کشور صرفه‌جویی کند،گفت: جذب توریسم پزشکی به‌عنوان یکی از راه‌های خودکفایی سیستم درمانی در همه کشورها موردتوجه قرار گرفته و ایران نیز باکار در این حوزه و فرهنگ‌سازی و ورود خیرین می‌تواند بسیار قوی عمل کند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج