رئیس خطوط آنیلینگ و شستشوی الکترولیتی ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه گفت: بزرگترین پروژه بومی سازی نورد سرد فولاد مبارکه(جایگزینی 16 پایه هیدروژنی) در آستانه بهره برداری قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، نادری بیان کرد: اجرای این پروژه در راستای دستیابی به اهداف کلان فولاد مبارکه در زمینه بی نیازی کشور به واردات و تولید هرچه بیشتر محصولات ویژه و همچنین تأمین محصولات موردنیاز صنایع خودروسازی و افزایش کمی و کیفی تولید در واحد باکس آنیلینگ ناحیه نورد سرد در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در تولید محصولات ویژه باید به دو ویژگی مهم خواص مکانیکی و تمیزی سطح ورق توجه زیادی شود، گفت: محصولات ویژه باید از طریق فرآیند آنیل هیدروژنی تولید شود.

نادری گفت: افزایش ظرفیت تولید بازپخت شماره 2 از اهمیت دوچندانی برخوردار است و اجرای آن در ناحیه نوردسرد آغاز شد.

رئیس خطوط آنیلینگ و شستشوی الکترولیتی ناحیه نورد سرد افزود: برای رفع نیاز بازار و افزایش تولید محصولات ویژه، 16 عدد از پایه های نوع قدیم در باکس شماره یک که با گاز محافظ HNX عملیات آنیل کلاف را انجام می دهد، با پایه های هیدروژنی جایگزین شد.

وی از تحریم و عدم دسترسی به سازندگان خارجی بعنوان دو مشکل بزرگ برای اجرای این پروژه یاد کرد و افزود: با همت متخصصان داخلی، این تهدید به فرصتی برای رشد و بالندگی متخصصان کشور تبدیل شد و توانستیم با اتکا به دانش فنی کارشناسان شرکت و با همکاری سازندگان داخلی،با ساخت 16 عدد پایه، 12 کوره و 6 عدد کولینگ بل هیدروژنی در داخل کشور از طریق بومی سازی، به دانش ساخت این تجهیزات نیز دست یابیم.

نادری گفت: در جریان اجرای این پروژه با موانع دیگری از جمله محدودیت سیستم اتوماسیون صنعتی واحد و عدم صدور مجوز تغییر و افزایش تعداد تجهیزات مواجه بودیم.

وی افزود: این مشکلات نیز با تعریف پروژه های مبنی بر طراحی و جایگزینی سیستم اتوماسیون سطح 2 واحد باکس آنیلینگ توسط پیمانکار داخلی و تلاش بی وقفه کارشناسان این ناحیه، با موفقیت انجام شد.

رئیس خطوط آنیلینگ و شستشوی الکترولیتی ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه اضافه کرد: با آماده شدن تجهیزات مختلف در کشور و مهیا شدن بستر نرم افزاری برای انجام این پروژه، عملیات دمونتاژ پایه ها و جایگزین شدن پایه های جدید آغاز شد و پیش بینی می شود مطابق برنامه ریزی انجام شده در مدت 45 روز، بهره برداری از پایه های جدید آغاز شود.

نادری اظهار امیدواری کرد: با بهره برداری از این پروژه گام بلند دیگری در راه دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و تولید ملی برداشته شود.

فولاد مبارکه بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج