در حالی که نفس کشیدن در روزهای پاک برای مردم خوزستان به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده است، محققان و کارشناسان هر روز از آلاینده های جدیدی که سلامت مردم خوزستان را تهدید می کنند و آسمان خوزستان را به تاراج خود برده اند رونمایی می کنند.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، آلودگی هوا از گردوغبار ناشی از خشکی تالاب ها گرفته تا آلایندگی‌ مشعل های شرکت های نفتی در خوزستان کم بود که دود حاصل از آتش زدن کاه و کلش هم به آن اضافه شد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان و آلاینده‌های محیطی و نفتی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌ شاپور اهواز در این باره به خبرگزاری موج گفت: گرد و خاک و آلودگی بیش از حد معمول در خوزستان به‌طور یقین باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های تنفسی و سرطان می‌شود اما این ارتباط باید به‌طور دقیق بررسی شود.

  عبدالحسین طلایی‌زاده اظهار کرد: گرد و خاک و آلودگی بیش از حد معمول در خوزستان به‌طور یقین باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های تنفسی و سرطان می‌شود اما برای نتیجه‌گیری در خصوص ارتباط مستقیم شیوع این پدیده ‌ها با یکدیگر باید بررسی و تحقیق انجام شود و اکنون نمی‌توان با قاطعیت در این باره پاسخ داد.

رئیس مرکز تحقیقاتی سرطان و آلاینده‌های نفتی و محیطی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، تصریح کرد: این پدیده سلامتی مردم را به خطر انداخته و سبب ابتلا به انواع بیماری‌ها اعم از بیماری‌های قلبی، تنفسی و بیماری‌های بدخیم شده است.
طلایی‌زاده خاطرنشان کرد: همچنین خوزستان با داشتن صنایعی مانند نفت و پتروشیمی دچار آلودگی‌های نفتی و نزدیک‌ شدن این آلودگی‌ها به مناطق شهری شده است. این مسأله باعث افزایش این بیماری‌ها به‌ویژه در جنوب استان شده که در این مناطق به دلیل نقش زیاد آلودگی‌های نفتی، شیوع بیماری‌های خونی که ارتباط مستقیم با این آلودگی‌ها دارند بیشتر است.
 عباس پاپی زاده نماینده خوزستان در مجلس  نیز با انتقاد از وضعیت هوای خوزستان و وجود ریزگردها در کنار آلودگی های نفتی و گازی در هوای این استان اظهار کرد: این مشکلات سبب شده مردم خوزستان بیشتر از دیگر مردم کشور با بیماری سرطان گریبانگیر باشند.
وی با اشاره به اینکه خوزستان در سرطان رتبه نخست دارد، گفت: در فصل پاییز و زمستان حساسیت های جدیدی در استان بروز کرده که هنوز علت دقیق آن ها مشخص نشده اما همین بیماری ها باعث شده مراجعه به بیمارستان به ویژه در دو هفته گذشته در خوزستان بیشتر شود.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: ۲۰ هزار نفر در یک روز به بیمارستان های استان به دلیل مشکلات تنفسی مراجعه کرده اند.

وی افزود: ریزگردها، آلاینده های نفتی و گازی و وجود گیاهان کنوکارپوس از جمله عوامل مطرح شده در بروز این بیماری ها است اما در این وضعیت اضطراری تنها به تعطیلی مدارس و ادارات بسنده می کنند.

پاپی زاده به رهاسازی لوله های نفتی و گازی در سطح شهر اهواز اشاره کرد و گفت: حل این مشکل نیاز به مباحث پیچیده تحقیقاتی ندارد؛ جمع آوری همین لوله ها از سطح شهرها آلودگی ها را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه گاز طبیعی به راحتی با آلاینده هایی مانند گوگرد سوزاده شده و وارد ریه های مردم می شود، گفت: دولت باید از این منبع استفاده کرده و با تصفیه، آن را در اختیار مردم قرار دهد.

پاپی زاده ادامه داد: اکثر افرادی که در مدت اخیر با تشدید آلودگی هوا در بیمارستان های خوزستان فوت کردند، دچار بیماری های سرطانی یا قبلی بوده اند.وی با بیان اینکه خوزستان رتبه نخست سرطان را در کشور دارد، گفت: آلاینده ها سرنوشت بدی را برای مردم این استان رقم زده اند.
یک فعال حقوق شهروندی نیز معتقد است: یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوای کلانشهرها افزایش فلرهای نفتی است که به طور ویژه در شهر اهواز بیشترین سهم را در آلودگی هوا دارد.

صدیقه شمخانی افزود: برای کاهش آلایندگی فلرهای نفتی در هوای شهر اهواز باید دو راهبرد توسعه حمل و نقل عمومی و افزایش تعهدات محیط زیستی شرکتهای نفتی را در دستور کار قرار دهیم و اگر کارگروه حقوق شهروندی هوای پاک در دوره پنجم شورای شهر اهواز با تعامل برخی صنایع نظیر شرکتهای نفتی و شرکت نیشکر و… که در کنترل کیفیت هوای شهر تأثیر دارند تشکیل شود، می‌توانیم به بهبود شاخص حقوق شهروندی در حوزه محیط زیست امیدوار باشیم.

یک کارشناس محیط زیست  در گفتگو با خبرگزاری موج در این باره می گوید: سال هاست همزمان با برداشت محصول گندم و جو در مزارع خوزستان کاه و کلش باقی مانده به آتش کشیده می‌شود؛ رویه‌ای زیانبار که به فقر غذایی خاک منجر شده و در نتیجه، از بین رفتن موجودات زنده مفید مخصوصا کرم خاکی و از بین رفتن ساختمان خاک را به دنبال دارد.

مسعود کنعانی عنوان کرد: فرایندی که با فرا رسیدن فصل گرما به سخت‌تر شدن خاک و ایجاد سله منجر می‌شود.به علاوه مقارن شدن فصل آتش زدن کاه و کلش مزارع در خوزستان با فصل تولید مثل و زادآوری حیات وحش از حشرات گرفته تا پستانداران و پرندگان، نسل این گونه‌ها را خطر انقراض روبه‌رو ساخته و با برهم زدن زنجیره غذایی، چرخه حیات را در منطقه مختل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ با توجه به اوضاع آلایندگی هوا در خوزستان به نظر نمی آید مسئولان و به طور مشخص سازمان محیط زیست ، تصمیم عاجلی برای حل بحران داشته باشند و تا زمانی که این سازمان برنامه مشخصی برای حل معضل ریزگردهای خوزستان نداشته باشد، با اقداماتی که فقط جنبه تسکینی دارند، همچنان با بحران آلودگی هوا روبرو خواهیم بود.
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج