شهردار اصفهان با بیان اینکه شهرداری ها بستر ساز صلح و دوستی هستند، گفت: پیش زمینه صلح و دوستی، دیپلماسی شهری بوده که مکمل دیپلماسی رسمی است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، جمالی نژاد در سمپوزیوم بین المللی حقوق داوری با بیان اینکه شهرداری ها بستر ساز صلح و دوستی هستند، اظهار کرد: پیش زمینه صلح و دوستی دیپلماسی شهری است که مکمل دیپلماسی رسمی است و اقتدار کشورها مدیون اقتدار شهرهاست.

وی ایران را جزیره ای امن خواند و تصریح کرد: ثبات صلح و دوستی که در کشور وجود دارد مرهون اقتداری است که در کشور وجود دارد.

شهردار اصفهان با اشاره به سه قدرت اصلی که زمینه ساز امنیت کشور است، ادامه داد: قدرت خدادادی، قدرت اکتسابی و قدرت گفتمانی سه قدرتی است که هر کشور را به ثبات و آرامش می رساند. در میان این قدرت ها قدرت گفتمانی مهمتر از سایر قدرت هاست به نحوی که کارکرد این قدرت در حوزه های مختلف تعریف می شود.

وی با بیان اینکه هر نوع شیوه مدیریتی در قرن حاضر به توانایی پاسخگویی، شفافیت و توانایی غنایی وابسته است، تاکید کرد: شاخص های مدیریت برتر شهری مشارکت، حاکمیت قانون، شفافیت، مسئولیت پذیری، اجماع سازی، عدالت و انصاف، کارایی و اثربخشی و پاسخگویی است.

جمالی نژاد لازمه حضور در شهر پویا را تشریک مساعی، ایجاد وفاق و همدلی، توضیح دادن و اقناع سازی دانست و افزود: شهرداری ها به عنوان نخستین خاکریز مطالبات مردم نقش بسیار زیادی در ارتقا قدرت نرم، ارتقاء اقتدار و گفتمان سازی دارند و می‌توانند در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی اثربخش باشند.

وی گفت: حس تعلق در شهرها سبب افزایش انسجام اجتماعی در محلات و وفاق بسیار زیاد در مناطق شهری می شود که این موضوع به دنبال خود امنیت اجتماعی و امنیت ملی را به همراه می آورد.

شهردار اصفهان بیان داشت: چشم انداز تمرکز زدایی در بستر توسعه نهادهای محلی یا همان شهرها اقتدار دولت، شایسته سالاری، تصمیمات مطلوب و کارآمد، افزایش نقش آفرینی و تسهیل در امور، انسجام و همبستگی، رضایتمندی مردم و توزیع عادلانه خدمات را شامل شده و در نهات بستر ساز صلح و دوستی می شود.

وی با اشاره به ویژگی های اصفهان 1400، اضافه کرد: اصفهان در برنامه 1400 قرار است به شهری طیب و طاهر، مهد عالمان و نخبگان، شهری مبتنی بر دانش و دانایی، شهری ارزشمدار، با نشاط، مسئولیت پذیر، نمونه در فرهنگ شهر و شهروندی و به شهروندانی دوستدار صلح و گفتگو تبدیل شود.

جمالی نژاد با بیان اینکه رویکردهای مختلفی را در نظر گرفته ایم، تصریح کرد: تکریم و پاسداشت گویش ها، آداب و رسوم، سنت ها، گسترش و تقویت حس تعلق به محلات، شهرها، جغرافیا، پرچم، گسترش و تقویت خوداتکایی و خودباوری، گسترش نشانه ها و نمادهای فرهنگ ایرانی واسلامی در تمامی بناها، گسترش و تعمیق شناخت شهروندان از الگوهایی دینی و ارتقاء شناخت مردم از دستاوردهای انقلاب اسلامی از جمله برنامه هایی است که برای شهر اصفهان در نظر گرفته ایم.  

وی افزود: امیدوارم داوری و میانجیگری که از شیوه های متداول ایجاد صلح و دوستی بوده و داوران از محبوبترین افراد در شهرها و کشورهای خودشان بوده اند را بتوانیم در شهر اصفهان تسری و توسعه دهیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه شهرداری اصفهان در حوزه دیپلماسی شهری حضور بسیار خوبی داشته است، تاکید کرد: شهرداری عنوان می کند دیپلماسی شهری می تواند مکمل دیپلماسی رسمی در صلح و رفاقت شهرها و کشورها باشد. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج