در حالی که تمام مسئولان شهر در گیر انتخابات و بستن لیستهای انتخاباتی بودند اما در دیگر سو و در قلب اهواز پاساژ رضوان در آتش سوخت تا اثری از آن مرکز پرتردد نماند.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، پاساژ رضوان اهواز محلی آشنا برای قریب به اتفاق خانواده های اهوازی است.این پاساژ در بافت قدیمی مرکز شهر اهواز و در حوالی میدان شهدا واقع شده و خرازی های آن سال ها محل رجوع شهروندان اهوازی بودند.

این پاساژ مملو از پنبه،پارچه و سایر موادسریع الاشتعال بوده است که همین مساله موجب شد در چند ساعت تمام پاساژ طعمه حریق شود.

ساعت ۱۳:۳۵دقیقه دیروز ، درست در اوج حرارت طاقت فرسای اهواز ماموران آتشنشانی با شنیدن زنگ هشدار عازم منطقه شدند اما تلاش آنها بی فایده بود.رضوان هرچه می گذشت بیشتر و بیشتر می سوخت که در نتیجه آن سازمان آتش نشانی مجبور می شود اکیپ های بیشتری را ارسال کند.

با شعله ور شدن آتش در پاساژ رضوان ، از همان دقایق ابتدایی آتشنشانان به محل حادثه رسیدند و بدون ترس و واهمه به جنگ آتش رفتند،آن ها می دانستند برای خاموش کردن آتش باید سوختگی و مشکلات تنفسی را به جان بخرند.

 بیش از ۷۰ نیروی آتش‌نشان و بیش از ۲۰ دستگاه خودروی اطفای حریق در محل حادثه حاضر شدند اما وجود مواد محترقه و شیمیایی در محل علاوه بر مسمومیت و مصدوم کردن آتش نشانان منجر به انفجار مهیبی شد تا اینکه پس از بیش از 5 ساعت تلاش مستمر عوامل آتش نشان  حریق به صورت کامل مهار و خاموش شد اما در این میان 8 نفر از آتش نشانان و یک شهروند مجروح شدند.

مدیر عامل آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری اهواز در باره  علت رخ داد به خبرنگار ما گفت: علت آتش  سوزی در این مرکز هنوز در دست بررسی است و پیگیری ها تا حصول نتیجه ادامه دارد.

امیر نجفی در باره سوالی مبنی بر اینکه شهرداری تقریبا چند ماه پیش به این پاساژ در باره رعایت دستورهای ایمنی هشدار داده بود، گفت: ما همواره به ساختمان‌هایی که موارد ایمنی را رعایت نمی‌کنند، اخطار می‌دهیم اما پلمب واحدهای تجاری که به اخطارهای ایمنی توجه نمی‌کنند یک فرآیند دیگر است؛ تمام پاساژهای سطح شهر اهواز چه قدیمی و چه نوساز، تحت سرکشی مجموعه ما قرار گرفته‌اند و ما تمام موارد ایمنی مانند وضعیت سیم‌کشی و خاموش‌کننده‌های این پاساژها را چک کرده‌ایم.

نبی‌الله خون میرزایی فرماندار اهواز نیز درباره حادثه با اعلام اینکه کسبه پاساژ رضوان اهواز باید اطلاعات خود را جهت پیگیری بحث خسارت وارد و غیره به فرمانداری اطلاع دهند، افزود: میزان خسارت وارد شده به پاساژ رضوان اهواز هنوز برآورد نشده و کار برآورد خسارت و همچنین شناسایی علت حریق پس از ایمن‌سازی کامل پاساژ رضوان اهواز آغاز می شود اما هنوز نمی‌توان درباره خسارت وارده به بازار رضوان اظهارنظر کرد.

 معاون استاندار هم در گفتگویی اعلام کرد که هنوز نمی‌توان درباره خسارت ناشی از وقوع آتش سوزی سنگین در پاساژ رضوان اهواز هیچ اظهارنظری داشت.

علی بحرینی مقدم با اعلام اینکه این پاساژ که دارای 44 واحد تجاری است، متاسفانه دچار آتش سوزی سنگینی شد، اظهار کرد: 90 درصد واحدهای تجاری پاساژ رضوان اهواز بیمه بودند و برای کسبه‌ای که بیمه نبودند، باید تمهیدات لازم برای اعطای تسهیلات کم‌بهره اتخاذ شود.

معین یکی از کسبه این پاساژ که بیش از ده سال با فروش لوازم خرازی در این محل ارتزاق می کند به خبرنگار ما ، گفت: بیش از 60میلیون سرمایه در این پاساژ داشتم که در چند دقیقه نیست و نابود شد؛ علت دقیق این آتش سوزی را نمی دانم چون قبل از حادثه مغازه را تعطیل کرده بودم لیکن احتمال می دهم اتصالی سیم های برق و  حرارت ناشی از فشار بیش اندازه به سیم ها دلیل اصی باشد.

وی افزود: درست است که من مغازه ام را بیمه کرده ام اما مگر بیمه چقدر از خسارت مرا پرداخت می کند؟ و تا وقتی که خسارت پرداخت شود ضرر ناشی از تعطیلی مغازه ها و از دست دادن پاساژ که انتخاب اول اکثر شهروندان برای تهیه ملزومات خود بوده است را چه کسی متقبل می شود؟

معین با گلایه از شهرداری اهواز اظهار کرد: شهرداری موظف است نا امن بودن چنین فضاهایی را بررسی کند، اما عملا آنان در این باره قصور کردند، ای کاش همانطور که برای گرفتن عوارض از همه قدرتشان استفاده می کنند، برای تامین امنیت اماکن این چنینی تدبیر خاصی داشتند تا شاهد پلاسکویی دیگر در اهواز نباشیم.

آتش سوزی پاساژ رضوان این زنگ هشدار رابه صدا درآورد که هر لحظه ممکن است حادثه ای مشابه فاجعه پلاسکو در این شهر رخ دهد اما شهرداری اهواز چه تمهیدی در این باره دارد؟ یا اینکه چگونه می خواهد بافت قدیمی و غیر اصولی هسته مرکزی را برای پیش گیری از چنین وقایعی ساماندهی کند؟ و آیا بضاعت کم آتش نشانی اهواز توانایی مدیریت چنین بحران هایی را دارد؟

متاسفانه شهردار اهواز نه تنها در این باره حاضر به گفت و گو نیست بلکه برخلاف فرماندار، مدیر کل بحران و حتی معاون استاندار که از نزدیک شاهد روند کار آتش نشانان بودند؛ پس از اطفای کامل حریق برای لحظاتی از محل بازدید کرد! از 21عضو شورای شهر هم  کسی در محل حادثه حضور پیدا نکرد؛ گویا حرارت فعالیت های تبلیغی برای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر از آتش رضوان بیشتر است!

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج