استاندار گیلان در بازدید از کارخانه چای در املش از پرداخت مطالبات چایکاران در اوایل هفته آینده خبر داد و گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 20 هزار تن برگ سبز چای به ارزش حدود 48 میلیارد تومان برداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر محمدعلی نجفی در بازدید از یکی از کارخانه‌های چای املش، گفت: با ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور 50 میلیارد تومان برای پرداخت بهای خرید تضمینی برگ سبز چای تخصیص یافت.

استاندار گیلان با بیان اینکه با ابلاغ این اعتبار، پرداخت مطالبات چایکاران از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود، اظهار کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 20 هزار تن برگ سبز چای به ارزش حدود 48 میلیارد تومان برداشت شده است.

وی با بیان اینکه توجه به چایکاران و کشاورزان از دغدغه‌های مهم دولت یازدهم بوده است تصریح کرد: افزایش 73 درصدی تولید برگ سبز چای، 108 درصدی نرخ خرید تضمینی، 234 درصدی درآمد چایکاران، 22 درصدی مساحت باغ‌های فعال چای و کاهش واردات چای، از نشانه‌های توجه دولت به چایکاران است.

استاندار گیلان در آیین افتتاح مجتمع تکثیر پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان رودسر گفت: 8 هزار پروژه عمرانی و صنعتی در سه سال گذشته در گیلان به بهره برداری رسید.

محمدعلی نجفی در آیین افتتاح مجتمع تکثیر پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان رودسر خاطر نشان کرد: هرگونه قفلی در روند سرمایه‌گذاری یا اجرای پروژه‌های مختلف از طریق کارگروه رفع موانع تولید که به ابتکار استان گیلان راه‌اندازی شد و به دستور معاون اول رئیس جمهور به کل کشور تسری پیدا کرد، قابل بازگشایی و برطرف شدن است و در این خصوص از پیگیری مطالبات کاری سرمایه‌گذاران در استانداری استقبال می‌کنم.

وی اظهار کرد: خدمت به مردم وظیفه ذاتی مسئولین نظام است و امروز من و همکارانم این وظیفه خطیر را برعهده داریم و در این خصوص از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و همواره همدل مردم خواهیم بود.

استاندار گیلان با اشاره به خدمات دولت یازدهم گفت: 7 هزار و 650 پروژه با سرمایه ‌گذاری و اعتباری بالغ بر 4 هزار و 470 میلیارد تومان در حوزه عمرانی، 400 پروژه با اعتباری بیش از 5 هزار و 300 میلیارد تومان در حوزه صنعت استان در سه سال و نیم گذشته در گیلان به بهره برداری رسید که خدماتی مطلوب و کم نظیر از سوی دولت و نظام جمهوری اسلامی قلمداد می شود.

وی افزود: در بخش پروژه ‌های مسکن نظیر مسکن مهر و مسکن مددجویان نیز عملکرد خوبی در همین دولت داشتیم که توانستیم 75 هزار پروژه مسکن را تکمیل کنیم.

نجفی همچنین تسهیلات اعطایی به کشاورزان در حوزه‌های مختلف نظیر پروژه‌های تسطیح اراضی کشاورزی و اجرای آبیاری تحت فشار و کشت و پرورش چای، فندق و مرکبات را از دیگر خدمات ارزنده دولت در استان گیلان برشمرد.

استاندار گیلان به برخی ناملایمات، بی‌اخلاقی‌ها، سیاه نمایی‌ها و انتقادات تخریبی جریان‌های معلوم‌الحال در کشور اشاره و تصریح کرد: ما خدمت‌گزاری به مردم را وظیفه خود می‌دانیم و هیچ چیز ما را دلسرد نکرده و از راه باز نمی‌دارد و شما را به خداوند متعال واگذار می کنیم.

 با حضور دکتر نجفی در شهرستان رودسر مجتمع تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری روستای سموش رحیم آباد با ظرفیت اولیه تولید 50 تن گوشت ماهیان خاویاری و 5 تن خاویار به بهره‌برداری رسید.

برای ساخت این مزرعه در زمینی به مساحت 7 هزار مترمربع 350 میلیارد ریال هزینه و حدود 100 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شد. در این مزرعه هم اکنون 2 هزار بچه فیل ماهی نگهداری می‌شود که در نهایت، قابلیت ارتقای ظرفیت تولید 400 تن گوشت و 10 تن خاویار را دارد.

همچنین استاندار، امروز در جشنواره‌ی تجلیل از کارآفرینان برتر حوزه‌ی کسب و کارهای خرد و کوچک استان گیلان گفت: دولت یارانه ی محرومین تحت پوشش نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی را 3 برابر کرده است.

 نجفی در این مراسم با تبریک میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر (عج) با اشاره به اینکه زیباترین لحظات ما بودن در کنار کارآفرینان است گفت: کارآفرینان با اندیشه‌های خود در جهت ایجاد اشتغال و رونق تولید گام برمی‌دارند.

وی به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، اشاره و خاطرنشان کرد: ایشان در سال‌های گذشته نیز بر موضوع اقتصاد مقاومتی تأکید داشتند یکی از گام‌هایی که دولت در این بخش برداشته مقوله‌ی اشتغال است.

نماینده عالی دولت در گیلان به طرح موضوعات اشتغال، اقتصاد دریا محور و شرکت‌های دانش بنیان در جلسه‌ی معارفه‌ی خود که از مشکلات اساسی گیلان در آن روز بود اشاره و اظهار کرد: در آن روز نرخ بیکاری استان 15.6 درصد بود و در رتبه‌ی استان دوم بیکار کشور قرار داشت که بسیار خرسندیم گیلان امروز جزء 10 استان اشتغالزای کشور و بیست و دومین استان بیکار کشور است.

وی با اشاره به اینکه برخی از افراد به توفیقات حاصله انتقاد می‌کنند گفت : اگر چه این افراد در سال‌هایی در مناصب مختلف استان حضور داشتند اما اعلام می‌دارند که این آمارها فصلی است در صورتی که طبق اعلام مرکز آمار کشور شاخص‌ها بصورت میانگین در پایان سال‌های 92 ، 93 ، 94 و 95 اعلام شده است که مجموع 4 فصل در نظر گرفته می‌شود. اگر به شاخص های نرخ بیکاری به صورت فصلی نیز توجه کنیم این شاخص در فصل بهار به کمتر از 10 درصد رسیده بود.

 نجفی با بیان اینکه در همه‌ی جلسات به بیان عملکردهای دولت در استان پرداخته‌ام گفت: یکی از مسائلی که به یکایک مدیران دستگاه‌های اجرایی تأکید داشته و دارم در نظر گرفتن جایگاه خود در استان و مقایسه با استان‌های دیگر است.

وی به 2 شعار خود در ابتدای معارفه در استان تحت عنوان رسیدن به گیلان بهتر و گیلان برتر اشاره کرد و افزود: گیلان بهتر یعنی جزء 10 استان بهتر کشور و گیلان برتر یعنی جزء 5 استان برتر کشور باشیم که بحمدا... در برخی از شاخص‌ها همچون بیمه‌ی سلامت و جذب تسهیلات و اعتبارات به این مهم دست یافته‌ایم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه برخی از افراد سئوال می‌کنند که چرا کارخانه‌هایی همچون پوشش و الکتریک تعطیل است گفت: زمین پوشش در سال‌های پیش از دولت یازدهم فروخته شد و امروز بنده باید در جایگاه سئوال کننده باشم و بپرسم چرا تعطیل شده است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان استان در حال سپری کردن یک تحول جدی هستند، افزود: در این خصوص با پیگیری‌های جدی که صورت گرفته انشاء ا... امسال تعداد شرکت‌های فناور و دانش بنیان استان طبق برنامه باید به 100 شرکت برسد.

استاندار گیلان به سفرهای شهرستانی خود اشاره و اظهار کرد: در شیرکوه رودبار سرمایه‌گذاری به میزان 5 میلیارد تومان برای ساخت هتل در نزدیکی درفک اقدام کرد که زمان افتتاح اعلام کردم باید دست این سرمایه‌گذار را بوسید.

وی افزود : در رحیم آباد رودسر بهره برداری از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌ی تولید ماهیان خاویاری که امسال به مرحله‌ی استحصال می‌رسد و در املش 20 مزرعه پرورش ماهیان سردابی و شرکت تولید کننده پوشش‌های ضد حریق ساختمانی و صنعتی را شاهد بودیم که خوشبختانه باعث اشتغال بسیاری برای جوانان منطقه شده بود.

نجفی خاطر نشان کرد: هر روز در حال افتتاح طرح‌هایی هستیم که عمدتاً در 2 تا 3 سال گذشته سرمایه‌گذاری برای آنان شروع شده است. فضای کسب و کار استان در 3.5 تا 4 سال گذشته همیشه در رتبه‌ی اول کشور قرار داشته که این باعث رونق تولید و جذب سرمایه می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار کرد: سیل مراجعه کنندگان برای سرمایه‌گذاری در استان به اذعان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نشان دهنده‌ی تحول جدی در گیلان است.

وی با بیان اینکه کشور در 3 سال گذشته با ایجاد 2 میلیون شغل توانسته گام بزرگی را در این خصوص بردارد افزود : کشورهایی که نزدیک به یک میلیون شغل ایجاد می کنند بسیار محدود هستند.

وی به اذعان معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه ایجاد شغل با یک و دو سال امکان پذیر نیست، اظهار داشت: این اظهارات از سوی نهادی است که در بین مددجویان پول توزیع  و در بخش اشتغال گام‌های خوبی برداشته است.

دکتر نجفی به گام‌های مثبت دولت در بخش‌های حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد اشاره و خاطر نشان کرد: دولت نسبت به افرادی که محروم و معلولیت جسمی و ذهنی دارند و بدون پشتوانه هستند یارانه‌ی آنها را 3 برابر کرده است و از 25 هزار نفر از ایتام حمایت و به آنان کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه فقط با پرداخت پول و یارانه نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد گفت: کارآفرینان با اهتمام خود و استفاده از تسهیلات در مسیر ایجاد اشتغال گام برمی‌دارند و در این میان همه‌ی ما مدیران دست شما را می‌بوسیم و مورد احترام ما هستید.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه خدا را گواه می‌گیریم که چیزی به غیر از اعتقاد قلبی بر زبان جاری نمی‌کنم ،خاطر نشان کرد: اعتقاد من بر این است که کارآفرینان باید در رونق اشتغال کشور گام بردارند و این مشکل از طریق آنان حل شدنی است و ما موظف به حمایت و کمک بی شائبه نسبت به آنان از طریق پرداخت تسهیلات و اعتبارات ارزان قیمت هستیم.

 نجفی با اشاره به اینکه در سال‌هایی که نقدینگی بسیار بوده تحرک در بخش اشتغال بسیار ناچیز بوده است، افزود : در 8 سال دولت نهم و دهم در برخی از سال‌ها 76 هزار، 60 هزار، 20 هزار و در سال‌هایی نیز ایجاد اشتغال به صفر رسیده بود. شرکت‌های دانش بنیان استان باید با تحرکی بیشتر همراه با امید به آینده و تولید رو به جلو گام بردارند.

استاندار گیلان بر ضرورت توجه به اقتصادی درون‌زا و برون نگر تأکید و تصریح کرد : اگر دانش فنی، مواد اولیه و سرمایه‌گذاری خارجی به داخل کشور وارد نشود نمی‌توان یک میلیون شغل ایجاد کرد. در داخل نیز کارآفرینان که افتخاری برای ما هستند را پشتیبانی و ایجاد اشتغال را در گروی حمایت از آنان می‌دانیم.

نجفی با اشاره به اینکه سال 96  محور برنامه‌های گیلان را براساس موضوع گردشگری تعریف کردیم، افزود : جمع آوری و تفکیک زباله به عنوان یکی از مشکلات اصلی زیست محیطی گیلان مطرح است که چنین چیزی در 4 سال گذشته وجود نداشته است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه برخی از شهرهای استان بیش از 90 تا 100 درصد در این حوزه پیشرفت داشته است گفت : در سفرهای شهرستانی به رودبار و دیلمان و همچنین املش و رانکوه شاهد بودم که نسبت به گذشته در جمع آوری زباله، امحاء آنها و تبدیل به کمپوست اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در برخی از شهرها کارخانه‌های تبدیل کمپوست رها شده بود، گفت : با احیاء این کارخانه‌ها که انجام گرفته امیدواریم تا انتهای سال جاری جمع بندی مناسبی در حوزه‌ی مدیریت پسماند داشته باشیم.

در پایان این مراسم از 18 نفر کارآفرین برتر در حوزه‌ی کسب و کارهای خرد و کوچک گیلان توسط استاندار تجلیل به عمل آمد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج