مدیرکل امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری مرکزی با بیان اینکه نیروگاه بادی و انرژی‌های نو برای نخستین بار در کشور در آشتیان ساخته می‌شود، گفت: بیش از ۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی استان مرکزی پرداخت شد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود نعمتی‌مصلح‌آبادی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر قریب‌الوقوع  وزیر صنعت و معدن به استان مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی و شهر اراک صبح شنبه میزبان وزیر صنعت است تا جلسه اقتصادمقاومتی با حضور وی برگزار شود و در این جلسه مصوباتی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسیده بود مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: زمان جلسه اقتصاد مقاومتی روز شنبه به دست وزیر صنعت، معدن وتجارت است و هرمسئله‌ای که از دید وی صلاح دیده شود در این جلسه مورد بررسی قرار می‌گیرد، همچنین به‌عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی ملی کشور در استان مرکزی پیگیر و مسئول ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی بوده و هرماه برای بررسی مسائل مربوط به این حوزه به استان مرکزی سفر می‌کند.

مدیرکل امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری مرکزی تصریح کرد: مقوله احداث نیروگاه بادی و انرژی‌های نو در شهر آشتیان و معضلات زمین آن مورد بررسی قرار گرفت و این پروژه برای نخستین بار در ایران درحال برگزاری است و به این سبب تجربه کافی در زمینه روش واگذاری زمین مناسب احداث آن نداشته‌ایم و به این سبب روند واگذاری زمین به تاخیر افتاده بود.

نعمتی‌مصلح‌آبادی ادامه داد: مقرر شد 16 هزار هکتار زمین در 80 نقطه به شرکت متولی این طرح واگذار شود که نحوه واگذاری آن به‌صورت استیجاری و حق‌ انتفاع باشد که در این جلسه نحوه حق انتفاع، میزان ومبلغ حق انتفاعی که باید به سازمان منابع طبیعی پرداخت شود بررسی شد و مقرر شد پس از کسب استعلامات لازم از منابع طبیعی کلیات پرداخت حق انتفاع این شرکت معین شود.

وی عنوان کرد: ظرف مدت 10 روز آینده تکلیف واگذاری اراضی به سرمایه‌گذار مشخص واین پروژه به فاز بعد وارد می‌شود، همچنین جزئیات طرح خدمات رفاهی آماتیس در شهر زرندیه هم در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: مقرر بود که این پروژه در زمینی به مساحت دو هکتار احداث شود اما درخواست شده بود که این پروژه به شیوه‌ای احداث شود که از میزان زمین کمتری استفاده شود و از فضای هوایی جاده استفاده شود که به سبب مشکلات فنی این درخواست پذیرفته نشد و مقرر شد که به‌جای دو هکتار 10 هکتار به سرمایه‌گذار اعطا شود و ظرف یک هفته آینده مراحل کمیسیون ماده 32 این اراضی را سپری کند.

نعمتی‌مصلح‌آبادی بیان کرد: درخواست‌های بسیار زیادی به‌منظور تولید انرژی‌های نو به استان مرکزی رسیده است و تاکنون تعداد 10 متقاضی اجرای پروژه‌های انرژی نو در استان مرکزی وجود دارد که درحال سپری کردن مراحل قانونی هستند.

وی افزود: با توجه به اقداماتی که دولت یازدهم در استان مرکزی به انجام رساند و به سبب پرداخت تسهیلات به بخش تولیدی استان مرکزی مبلغ هفت هزار و 246 میلیارد ریال به هزارو 84 بنگاه اقتصادی پرداخته می‌شود که نتیجه این اقدام کاهش نرخ بیکاری استان به 3.7 درصد بوده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج