رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به شروع فصل گرما، در خصوص مصرف گوشت غیربهداشتی و خطر بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به مردم هشدار داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، مجید همتی بابیان اینکه در فصل گرما رویش و ازدیاد حشرات خصوصاً کنه راداریم که می‌تواند شیوع این بیماری را به همراه داشته باشد گفت: دام‌‌های اهلی مانند گاو، گوسفند و بز، خرگوش و همچنین کنه مخزن این بیماری است و ویروس بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو می‌تواند توسط پرنده‌ها نیز حمل شود.

وی بابیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو علائم خاصی در دام ندارد، افزود: این بیماری معمولاً از روی علایم بالینی در دام شناخته نمی‌شود و در مرحله شدید و حاد فقط تب مختصر بروز می‌دهد.

به گفته این مسوول، این بیماری از چند طریق از دام به انسان منتقل می‌شود که مهم‌ترین آن گزش حشرات ازجمله کنه است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در خصوص علایم اولیه این بیماری در انسان نیز اظهار کرد: تب ناگهانی، تهوع، استفراغ، سردرد و... علامت اولیه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در انسان است و پس از سه تا پنج روز نیز خونریزی زیرپوستی و بینی و... بروز می‌کند.

همتی مرحله دیگر مراقبت در برابر بیماری را مصرف گوشت سالم و مجاز دانست و تأکید کرد: مردم باید از مصرف گوشت کشتار خیابانی پرهیز کنند و گوشت خریداری‌شده را 24 تا 36 ساعت در دمای صفرتا چهار درجه سانتی‌گراد یخچال نگهداری کنند تا فرآیند جمود نعشی در آن صورت گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج