مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد از شروع به کار شناسائی و مستند نگاری بیش از ده اثر تاریخی نوش آباد و همچنین اتمام مرمت و بازسازی بنای حوضخانه مسجد جامع نوش آباد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان ، ساروخانی با تاکید بر اینکه بنای حوضخانه مسجد جامع که در زیر حیاط امامزاده اسحق قرار داشت در حدود 40 سال پیش با نخاله های ساختمانی و خاک پر شده بود افزود: این حوضخانه در سال 1393با همکاری و مساعدت هیات امنای امامزاده و مسجد جامع از محل اعتبارات ملی سازمان میراث فرهنگی  کشور با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون تومان خاکبرداری و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

وی خاک برداری، پایه چینی، احداث طاق مرکزی فضا، نماچینی آجری، سیم گل و کف سازی را از مهمترین اقدامات مرمتی این پروزه برشمرد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد در ادامه از مستند نگاری بیش از ده اثر ارزشمند موجود در شهر تاریخی نوش آباد خبر داد و ادامه داد: در این میان پرونده ثبتی تعداد 5 اثر (برج جلوخان- برج عشق آباد-کوره پز خانه –مسجد حاج سید حسین و آب انبار مسجد جامع نوش آباد) تهیه و تکمیل و جهت ثبت در فهرست آثار ملی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ارسال گردید.

وی افزود: پرونده تعداد چهار اثر (برج غیاث آباد – حوضخانه مسجد موسی بن جعفر – مسجد جامع و خانه شافعی نیز مراحل پایانی خود را جهت ارسال به اداره کل استان برای ثبت در فهرست آثار ملی طی می کند. قدمت تاریخی این آثار از دوره صفوی تا پایان دوره قاجار و اوایل پهلوی است.

ساروخانی اظهار امیدواری کرد: با اتمام عملیات مرمتی این حوضخانه  که دارای قدمت قاجاری است، این محل به مرکز احیای صنایع دستی نوش آباد تغییر کاربری خواهد داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج