استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به حدیثی از امام سجاد(ع)، گام برداشتن برای رفع گرفتاری های مؤمن و صله رحم با فامیلی که قطع رحم کرده است را دو گام محبوب در نزد خداوند برشمرد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه، در آستان مقدس حضرت معصومه (س) با اشاره به روایتی از امام سجاد(ع) گفت: امام سجاد(ع) در روایتی زیبا می فرمایند«خداوند دو قدم را دوست دارد، دو جرعه را دوست دارد، دو قطره را دوست دارد» که در ادامه امام سجاد(ع) به تبیین این موارد می پردازند.

وی افزود: انسان در طول روز و در طول زندگی قدم های زیادی بر می دارد، گاهی قدم برداشته و وارد مجلس گناه می شود و گاهی برای تفریح و ورزش قدم بر می دارد؛ اما امام سجاد(ع) می فرمایند که خداوند در میان قدم های مؤمن دو قدم را دوست دارد، نخست گامی که برای برداشتن یک بار از دوش مؤمن انجام شود و دومین قدم قدمی است که انسان برای صله رحم از فامیلی بر می دارد که آن فامیل با او قطع رحم کرده است.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: این دو قدمی که بیان شد طبق رهنمودهای امام سجاد(ع) از هر قدم و گامی نزد خداوند محبوب تر است و این دوقدم حتی از قدم برداشتن برای رفتن به مسجد و حج نیز در نزد خداوند محبوب تر خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با تأکید بر اینکه انسان در طول زندگی خود جرعه های زیادی را می نوشد، افزود: امام سجاد(ع) می فرمایند که آن دو جرعه ای که در نزد خداوند از همه محبوب تر است جرعه ای است که انسان در هنگام غضب خشم خود را فرو داده و نسبت به فرد مقابل حلم و بردباری داشته باشد.

وی افزود: دومین جرعه ای که در نزد خداوند محبوب است، جرعه ای است که انسان در هنگام مصیبت فرو داده و به جای گلایه مندی و شکایت نسبت به خداوند سعی می کند با صبوری بلا و مشکل را تحمل کند.

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه خداوند دو قطره را نیز خیلی دوست دارد، گفت: یکی قطره خونی است که در راه خدا ریخته می شود و مؤمن در راه خدا مجاهدت و جانفشانی کرده تا به مقام شهادت می رسد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی ادامه داد: به همین دلیل است که خداوند به محض اینکه قطره خون یک شهید بر زمین می ریزد هفت پاداش به او داده و گناهانش را می آمرزد، بهشت را به او می دهد، حورالعین سر او را به دامن می گیرد و به وجه الله نظر می کند.

وی یادآور شد: دومین قطره ای که خدا دوست دارد، قطره اشکی است که مؤمن در دل شب برای خداوند بر زمین می ریزد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج