پس از پایان عملیات حفاری بلندترین تونل انتقال آب ایران در شهرستان پاوه، این تونل امروز با حضور وزیر نیرو و استاندار کرمانشاه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، این تونل 49 کیلومتری آب‌های طرح گرمسیری را از استان کردستان به دشت‌های مناطق گرمسیری استان‌های کرمانشاه و ایلام انتقال خواهد داد و دشت‌های این مناطق را مشروب می‌کند.

چیت چیان وزیر نیرو در این مراسم، تونل انتقال آب زاگرس را یک شاهکار مهندسی تلقی نمود و خاطرنشان ساخت: تمام مشکلاتی که در مجموعه پروژه‌های آبی جهان از قبیل هجوم آب، برخورد با غارهای وسیع زیرزمینی، برخورد با گازهای سمی و‌ مشقات فراوان انتقال آن به خارج از تونل، ریزش‌های متعدد در جریان پمپاژ آب، و پیچیدگی‌های بسیار زیاد دیگر که تمامی این موانع با دستان توانای کارشناسان خبره و فرزندان برومند و نخبه کشور عزیزمان انجام شد و هم‌اکنون ازنظر مهندسی (اگر تونل حفرشده میان سوئیس و ایتالیا را فاکتور بگیریم) پروژه تونل زاگرس بزرگ‌ترین پروژه انتقال آب دنیاست.

وزیر نیرو در بخش دیگری از بیانات خود به ویژگی‌های خاص این پروژه ازنظر مدیریتی اشاره کرد و افزود: ازنظر مدیریتی، منطقه از نظر دسترسی با دشواری‌های متعدد روبرو بوده که بر مشقت‌های پروژه افزوده است.

چیت چیان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود به تأثیرات این پروژه در توسعه استان‌های کرمانشاه و ایلام اشاره کرد و گفت: استان‌های کرمانشاه و ایلام در طول جنگ تحمیلی صدمات زیادی دیده‌اند و‌ توسعه این استان‌ها به تأخیر افتاده است و با در نظر داشتن شرایط اقلیمی و خاک حاصلخیز این مناطق، توانمندسازی منابع آبی با بالاترین بهره‌وری می‌تواند در توسعه آن‌ها نقشی محوری ایفا کند و با گشایش صورت گرفته، این تونل در نخستین دوره کشت‌ که پاییز پیش روست، آمادگی آبدهی به زمین‌های کشاورزی منطقه را دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج