آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید با تقدیر از خدمات مشاوره ای پلیس در جهت کاهش طلاق و آسیب های اجتماعی در کشور گفت: اصلاح بین خانواده ها به ویژه زوج های جوان و حل اختلاف آنها از بهترین کارهای پلیس است.

به گزارش خبرگزاری موج، وی روز پنجشنبه در دیدار مشاوران و مددکاران پلیس قم، افزود: اصلاح بین خانواده ها توسط مشاوران و مددکاران پلیس خدمتی بزرگ به جامعه است.
آیت الله علوی گرگانی با بیان این که گرم کردن کانون خانواده ها، کمک به جامعه بشریت است خاطرنشان کرد: دنیا و جامعه بشری بدون خانواده غیر قابل تحمل و تصور برای بشر است و حرکت در مسیر کاهش آسیب های اجتماعی و طلاق حرکتی ارزشمند است.
وی وظیفه پلیس در جامعه اسلامی و ولایی را بسیار سنگین دانست و گفت: پلیس خدمتگزار ولایت در جامعه ولایی باید با تمسک به اهل بیت(ع) و آموزه های دینی به وظیفه های دینی، اجتماعی و حرفه ای خود به درستی عمل کند.
آیت الله علوی گرگانی در ادامه، مشکل های فعلی جامعه را ناشی از اجرا نشدن حق در جامعه دانست و گفت: اگر حق به صاحب حق داده شود و در جامعه عدالت، انصاف و برادری باشد فقر در جامعه ریشه کن می شود.
این مرجع تقلید، وقوع اختلاس در جامعه اسلامی را بی معنا دانست و گفت: اگر همه وظیفه دینی خود را انجام دهیم اختلاسی در جامعه اسلامی رخ نخواهد داد و اگر امروز شاهد فقر در کشور هستیم به این دلیل است که به وظیفه و مسئولیت اجتماعی و دینی خود عمل نکرده ایم.
وی همچنین در ادامه، فلسفه بعثت انبیای الهی را مورد اشاره قرار داد و بیان این که عقل، چشم، گوش و زبان ابزار الهی برای شنیدن، درک و بیان شناخت حقیقت هستند تصریح کرد: پیامبران الهی با آیات و نشانه هایی برای هدایت انسان ها و خروج انسان از ظلمات فرستاده شدند.
این مرجع تقلید در پایان، روز ظهور امام زمان(عج) را از جمله ایام الله عنوان کرد و افزود: دنیا با ظهور حضرت ولیعصر(عج) متحول شده و پر از عدالت شده و در سایه حکومت امام زمان(عج) فقر از دنیا برچیده می شود.

** حل اختلاف 12 هزار زوج قمی توسط پلیس در سال 95
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قم نیز در این دیدار، ارائه خدمات رایگان مشاوره ای و مددکاری به خانواده ها را یکی از اقدام های مهم مرکز مشاوره پلیس عنوان کرد و گفت: این مرکز در طی فعالیت های خود خدمات بسیار مهم و موثری در زمینه رفع اختلاف های خانوادگی، تست شخصیت، مشاوره تحصیلی و حقوقی انجام داده و موفقیت های چشمگیری نیز در این زمینه بدست آورده است.
سرهنگ احمد صادقی، با اشاره به تغییر گفتمان پلیس در جهت حل مشکل ها و اختلاف ها با استفاده از روانشناس و مددجو افزود: مشاوران و مددکاران پلیس مستقر در کلانتری ها با راهنمایی های خود موجب ثبات و آرامش در کلانتری ها شده اند.
وی از مداخله مشاوران پلیس قم در 14 هزار و 800 اختلاف خانواداگی در سال 95 خبر داد و ادامه داد: با مشاوره های انجام شده 77 درصد این پرونده ها حل شد که بر این اساس مشاوران و مددکاران پلیس قم موفق شدند اختلاف میان 12 هزار زوج جوان را به مصالحه برسانند.
صادقی تاکید کرد: رویکرد پلیس کشور دین محور است که این رویکرد موجب شده تا پلیس خدمات موثرتری نسبت به گذشته ارائه دهد.
مراکز مشاوره در معاونت اجتماعی ناجا در راستای نگرش جامعه محوری پلیس و لزوم افزایش ارتباط صمیمانه و همدلی پلیس و مردم برای پیشگیری از بروز جرائم و ناهنجاری‌های اجتماعی با بررسی کارشناسی، ایجاد رابطه نزدیک و صمیمی و اعتماد‏آمیز پلیس با مردم، شناسایی ریشه‏ ها و زمینه ‏های رفتارهای ناهنجار و بزهکاری ها، تلاش در جهت از بین بردن ریشه‏ های مشکلات اجتماعی و پیشگیری از آنها، آگاه سازی جامعه به منظور افزایش توانایی های مقابله‏ای و ایجاد فرهنگ مشاوره در بحرا نهای زندگی در سال 1379 راه ‏اندازی شد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج