با توجه به این‌که سکته مغزی موجب بروز عوارض جسمانی، روانی و حتی بار مالی شدید به ویژه در خانواده‌های ضعیف می‌شود، طرح بسیار موثر 724 توسط وزارت بهداشت در کشور طراحی و آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، دکتر مهران ورناصری تصریح کرد: در طرح 724، بیماران مشکوک به سکته مغزی که دارای علائم سکته مغزی مانند اختلال در بینایی و سرگیجه ناگهانی و شدید می‌شوند، در فرایندی تعریف‌شده مستقیما به سیستم درمان وارد می‌شوند و با دریافت داروهای خاص که عروق مغزی را باز می‌کنند، از عوارض سکته مغزی و فلج شدن نجات می‌یابند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان این‌که‌ فلج شدن در پی سکته مغزی از معضلات اصلی جامعه است، ادامه داد: فردی که تا سه ساعت پس از بروز علائم سکته مغزی این داروها را دریافت کند، به جای دچار شدن به عوارض شدید سکته مغزی یعنی فلج شدن دست‌ها و پاها، تنها دچار ضعف می‌شوند.

ورناصری افزود: طرح 724 یعنی در 7 روز هفته به صورت 24 ساعته آماده خدمات‌رسانی به این بیماران هستیم.

وی بیان کرد: افرادی که مشکوک به سکته مغزی هستند، برای دریافت این نوع داروها سه ساعت زمان طلایی دارند و باید سریعا با اورژانس 115 تماس بگیرند. اورژانس‌های مخصوصی برای این طرح طراحی شده که این نوع بیماران را جهت دریافت داروهای ویژه و قرار گرفتن در سیر درمان به بیمارستان‌ها اعزام می‌کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: در حال حاضر طرح 724 تنها در بیمارستان گلستان اهواز انجام می‌شود و برنامه داریم در شهرستان‌های دیگر از جمله مسجدسلیمان، رامهرمز، ماهشهر و اندیمشک نیز این طرح را فعال کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج