معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: دولت تدبیر و امید تصمیمات بسیار خوبی در حوزه آرد و نان گرفته است که حاصل آن بهبود وضعیت عرضه این کالای استراتژیک و همچنین افزایش کیفیت آن بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، رضا رحیمی اظهار داشت: نان برای کشور یک کالای استراتژیک است و موضوع مصرف بهینه و ارتقای کیفیت آن با جدیت از سوی برنامه ریزان دنبال می‌شود. در طول سه و نیم از عمر دولت تدبیر و امید تصمیمات بسیار خوبی در حوزه آرد و نان گرفته‌شده است که حاصل آن بهبود وضعیت عرضه این کالای استراتژیک و همچنین افزایش کیفیت آن بوده است.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه افزود: ازجمله تصمیمات خوب دولت در این زمینه موضوع آزادسازی حداقل 20 درصد آرد مصرفی نانوایی‌ها بود و در این زمینه به نانوایی‌هایی که خواهان پخت نان به شکل آزاد بودند مجوز فعالیت داده شد.

این مدیر ارشد اقتصادی خاطرنشان ساخت: البته دولت هنوز به‌منظور حمایت از مصرف‌کنندگان بابت هر کیلو آرد حدود ۵۰۰ تومان یارانه می‌پردازد. این کار برای تعادل بخشی به نرخ تورم و کاهش فشارهای اقتصادی بر اقشار کم درآمدی که نان در سبد غذایی آن‌ها نقش ویژه‌ای دارد؛ صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: این تصمیم موجب ایجاد یک تعادل منطقی در صف طولانی نانوایی‌ها و کاهش ازدحام آن‌ها شده است و به‌گونه‌ای که هم‌اکنون نانوایی‌ها به‌وفور درجاهای مختلف شهر مشغول پخت نان هست.

مهندس رضا رحیمی افزایش کیفیت نان را از دیگر ثمرات این تصمیم عنوان کرد و گفت: خوشبختانه کیفیت نان نانوایی‌ها بهتر از سال‌های قبل شده و همچنین دورریز نان هم به میزان زیادی کاهش‌یافته است.

این مدیر ارشد اقتصادی استان در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: درزمینهٔ سبوس نان نیز اقدامات خوبی شروع‌شده و میزان سبوس‌گیری گندم را به حداقل رسانده‌ایم. سبوس گندم دارای خواص غذایی بسیار خوبی است و نقش مؤثری در حفظ سلامت مردم دارد.

وی ادامه داد: همچنین قرار است 2 درصد به میزان سبوس نان در سال ۹۶ افزوده شود.

معاون استاندار در ادامه سخنانش به اثرات ناگوار استفاده از نایلون جهت حمل نان، برای سلامتی شهروندان اشاره کرد و گفت: توصیه کارشناسان بهداشتی این است که مردم به‌جای نایلون‌های پلاستیکی از ‍‍ساک‌های ‍پارچه‌ای برای حمل نان استفاده کنند. در این زمینه اداره کل غله با همکاری محیط‌زیست اقدامات اولیه‌ای را انجام داده‌اند که امیدواریم هر چه زودتر اجرایی شود.

مهندس رضا رحیمی عنوان کرد: قراراست دانشگاه علوم پزشکی در تمام نانوایی‌ها برنوشته‌هایی را نصب کند که در آن به مضرات استفاده از نایلون‌ها اشاره‌شده است. همچنین از اصناف و اتحادیه نانوایی‌ها خواسته‌شده از فروش و حتی توزیع مجانی نایلون در نانوایی‌ها خودداری کنند.

وی ادامه داد: درزمینهٔ کنترل استفاده از جوش‌شیرین و همچنین سایر افزودنی‌های مجاز در طول این سه سال اقدامات خوبی صورت گرفته است.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری در پایان اظهار داشت: در این نشست مروری بر مصوبات سال گذشته در حوزه آرد و نان و به‌ویژه ساماندهی نانوایی‌ها صورت گرفت که خوشبختانه اغلب آن‌ها اجرایی شده‌اند و برخی نیز نیازمند به زمان بیشتری برای به سرانجام رسیدن هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج