مدیر جهاد کشاورزی آران و بیدگل از آغاز آئین سنتی گلاب گیری همزمان با برداشت گل محمدی از سطح 25 هکتار از گلستان های شهرستان آران و بیدگل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، فتاحی اظهار داشت: سطح زیر کشت گل محمدی در این شهرستان حدود 30 هکتار است که 25 هکتار آن بارور و قابلیت برداشت دارد.

وی بیان کرد: هم اکنون این شهرستان دارای 8 واحد سنتی و صنعتی گلابگیری است که این واحدها در شهرهای نوش آباد، ابوزیدآباد و آران و بیدگل و روستاهای یزدل و محمدآباد قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه برداشت گل از سطح مزرعه های این شهرستان تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد پیش بینی کرد که حدود 100 تن گلاب ناب از محصول گل این شهرستان گرفته شود.

فتاحی محصول گل محمدی این منطقه را دارای مزیت هایی نسبت به دیگر مناطق اطراف از جمله زود رس بودن گل ها دانست و گفت: شرایط خاص اکولوژیکی منطقه که دارای شب های سرد و روزهای نسبتا معتدل و گرم دارد باعث می شود که محصول گل درصد اسانس مناسب و عطر و بوی ویژه ای داشته باشد.

وی از برنامه ریزی آن اداره جهت افزایش سطح زیر کشت و جایگزینی این محصول با سایر محصولات پرمصرف آب خبر داد و گفت: ظرف سال های آتی سطح زیر کشت این محصول به 100 هکتار افزایش خواهد یافت.

شهرستان آران و بیدگل با 14 هزار هکتار باغ و مزرعه و بیش از 100 هزار نفر جمعیت در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج