معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: مدیران به دنبال الگوها و خط مشی‌ها جدید با نگاه به ظرفیت‌های موجود برای اشتغال باشند.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، رضا رحیمی در جلسه کارگروه اشتغال استان افزود: همه دستگاه‌های عضو این کارگروه در سال 1396 باید برنامه‌های خود را با تأکید بر اشتغال تدوین و ارائه و به‌صورت ویژه‌برنامه خود را برای کاهش نرخ بیکاری دنبال کنند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری امسال را به نام سال "اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال" نام‌گذاری کرده‌اند لذا تمامی مدیران دستگاه‌ها باید به دنبال تدوین برنامه جامع برای اشتغال و تولید در استان باشند.

مهندس رحیمی بابیان اینکه کارگروه اشتغال استان هر هفته تشکیل می‌شود گفت: این کارگروه دو هفته یک‌بار به ریاست استاندار کرمانشاه برگزار می‌شود بنابراین تدوین برنامه جامع اشتغال از اهداف ما در سال جاری است و هیچ دستگاهی نمی‌تواند به این مهم بی‌تفاوت باشد.

وی ادامه داد: تمامی برنامه‌های مربوط به اشتغال در یک برنامه زمان بدی مشخص پیگیری و اجرایی خواهد شد و این موضوع هر هفته در دستور کار این کارگروه قرار خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خاطرنشان ساخت: همچنین دستگاه‌ها موظف هستند که با جدیت و تلاش گسترده ضمن شناسایی ظرفیت‌ها و مزیت‌های ویژه استان به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای اجرای طرح‌های تولیدی و اشتغال‌زایی باشند.

مهندس رحیمی رفع مشکل بیکاری استان را در گرو اهتمام و تلاش مضاعف مدیران، شناسایی درست ظرفیت‌ها و ترسیم خط مشی‌ها و الگوهای جدید عنوان کرد و گفت: مدیران باید متناسب با پتانسیل‌های موجود به دنبال ایجاد اشتغال در استان باشند و الگوبرداری از برنامه‌های دیگر استان‌ها رفع کننده مشکل بیکاری در استان نیست.

وی در ادامه با اشاره به تصویب 20 میلیارد تومان یارانه برای اجرای طرح‌های تولیدی در بخش‌های کشاورزی و صنعت از محل سفر مقام معظم رهبری به استان گفت: سازمان‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان موظف هستند که با استفاده از این منابع، سرمایه‌گذاری خود را به 200 میلیارد تومان افزایش دهند تا قادر باشیم از بقیه منابع در نظر گرفته از محل سفر مقام معظم رهبری در خصوص تخصیص یارانه برای اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی که تا 100 میلیارد تومان قابل‌افزایش است، استفاده کنیم.

وی همچنین خواستار پیگیری امورات مربوط به جذب کمک‌های فنی و اعتباری جهت ایجاد اشتغال در بخش‌های مختلف امدادی از جمله کمیته امداد، بهزیستی و دیگر نهادهای مرتبط شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بابیان اینکه تأمین منابع اعتبارات مالی جهت اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی مأموریت مهم واصلی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط است، گفت: دستگاه‌های ذی‌ربط باید برنامه‌های خود را در جهت جذب منابع و تسهیلات تدوین کنند و الگوهایی را با توجه به ظرفیت‌های موجود برای ایجاد تحول در بخش اشتغال استان در نظر بگیرند.

مهندس رحیمی در ادامه توجه به صنایع تبدیلی و کسب‌وکار خرد و خانگی را موضوعی بسیار مهم در ایجاد اشتغال مردم به‌ویژه در روستاها برای پایداری و کمک به تولید در این مناطق عنوان کرد و گفت: در کنار جذب سرمایه‌گذاری و طرح‌های بزرگ باید صنایع تبدیلی و کسب‌وکار خرد و خانگی را موردتوجه قرار دهیم لذا ضروری است که دستگاه‌ها در تدوین برنامه اشتغال، نگاه جدی به ایجاد صنایع فرآوری و تبدیلی هم داشته باشند.

وی با اشاره به وجود مزیت‌های ویژه در استان برای فرآوری بخشی از محصولات کشاورزی و صنایع‌دستی گفت: بسیاری از محصولات مانند زیتون، نخود، پشم و... در استان تولید می‌شود که با یک نگاه ویژه می‌توان این محصولات را در استان فرآوری و به رونق اقتصادی و تولید در منطقه کمک کرد.

مهندس رحیمی تأکید کرد: برنامه اشتغال استان باید با نگاه به ظرفیت‌های استان تدوین و اجرایی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری همچنین با اشاره به ظرفیت‌های موجود در روستاها برای اجرای طرح‌های کوچک دام‌پروری گفت: روستاهای استان این ظرفیت رادارند که دامداری‌های کوچک در آن‌ها ایجاد و با چند رأس دام برای چند نفر ایجاد شغل شود لذا تمامی دستگاه‌ها به دنبال استفاده از ظرفیت‌های موجود با بهره‌مندی از روش‌های جدید و نوین باشند.

مهندس رحیمی در ادامه به اجرای طرح‌های بزرگ مانند خودروسازی، پتروشیمی قوطی سازی و دیگر طرح‌ها در بخش صنعت اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح‌ها حدود 4 الی 5 هزار شغل در بخش صنعت استان در سال جاری ایجاد می‌شود اما ایجاد شغل از کسب‌وکار خرد و خانگی را هم باید مدنظر داشته باشیم.

وی در پایان سخنان خود بابیان اینکه فضای تولید و اشتغال در استان را فضای روبه رشد و مثبتی می‌بینم گفت: با توجه به اجرای طرح‌های مختلف و همچنین اقدامات در حال انجام و فضایی که در زمان پسابرجام ایجادشده فضای استان کرمانشاه را برای تولید و ایجاد اشتغال فضای روبه رشد و مثبتی می‌بینم و این استان از آینده بسیار خوبی برخوردار است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج