مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از افزایش سطح حفاظتی مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان اصفهان در سال گذشته خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان ، ظهرابی با اشاره به مجموعه اقدامات اثر بخش محیط زیست طبیعی و برنامه های این اداره در سال گذشته افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در اسفند ماه 1395، منطقه امن پناهگاه حیات وحش موته به پارک ملی و منطقه شکار ممنوع یخاب در شهرستان آران و بیدگل نیز به عنوان پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

وی اظهار کرد: به این ترتیب حدود 271 هزار هکتار به مساحت مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان افزوده شد و نسبت مناطق حفاظت شده دو و نیم درصد اضافه شد و در مجموع به 11 درصد مساحت استان رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان به سرشماری سالانه حیات وحش شاخص استان اشاره کرد و گفت: پس از برنامه ریزی و برگزاری جلسات هماهنگی، برنامه سرشماری حیات وحش شاخص استان در بازده زمانی 10 آبان تا 2 دی ماه 1395 انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه با حضور کارکنان محیط زیست طبیعی و یگان حفاظت محیط زیست استان همانند سال قبل با مشارکت فعال سازمان های مردم نهاد زیست محیطی،کوهنوردان، همیاران محیط زیست و علاقه مندان به طبیعت و حیات وحش در 8 منطقه اجرا شد.

ظهرابی افزود: براساس سرشماری انجام شده در اکثر مناطق افزایش نسبی و قابل توجهی از جمعیت گونه های شاخص نسبت به سال قبل مشاهده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: در برخی مناطق از جمله پارک ملی کلاه قاضی به دلیل بحران شدید خشکسالی اقداماتی از جمله تغذیه دستی، سم پاشی برای مقابله با بیماری ها، استفاده از داروهای تقویتی در مناطق صورت گرفته است و بر اساس آمارحاصله، همچنان بالاترین جمعیت حیات وحش شاخص در پناهگاه حیات وحش موته به ثبت رسید.

ظهرابی با اشاره به سرشماری پرندگان در استان اصفهان گفت: براساس سرشماری انجام شده در زیستگاه های مختلف پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در مجموع 10 هزار و 650 قطعه از 38 گونه پرنده در سایت های سرشماری به ثبت رسید که نسبت به آمار سال 94 یعنی 9 هزار و 164 قطعه حدود 13 درصد افزیش داشته است.

وی همچنین از افتتاح پاسگاه محیط بانی و مرکز مدیریت تالاب بین المللی گاو خونی در اردیبهشت ماه آتی خبر داد و با بیان اقدامات انجام شده در راستای تدوین برنامه مدیریت زیست بومی تالاب بین‌المللی گاوخونی در سال 95 گفت: در این زمینه با مشارکت فعال و اثر بخش دانشگاهیان، جوامع محلی، سازمان های مردم نهاد زیست محیطی و دستگاه ها و نهادهای مرتبط دولتی و سازمان حفاظت محیط زیست، 8 کارگاه تدوین برنامه مدیریت زیست بومی و یک نشست مشترک با استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد که هم اکنون این برنامه در مراحل نهایی سازی قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، جلب مشارکت و همکاری بین بخشی، برگزاری نشست های علمی در مناسبت های زیست محیطی، جلب مشارکت جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد زیست محیطی در سرشماری وحوش مناطق، انجام مقدمات جلب مشارکت بخش خصوصی در مورد گردشگری پناهگاه حیات وحش قمیشلو و پرنده نگری و جلب گردشگر در پناهگاه حیات وحش موته را از دیگر فعالیت های مشارکت جویانه محیط زیست در سال گذشته عنوان کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج